Sağkalım analizi ve zootekni alanında kullanımı
Survival analysis and its usage in animal science
  1. Tez No: 476627
  2. Yazar: MUSTAFA ENGİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER KEMAL GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmada sağkalım analizinin tanıtılması ve hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmaların toplanması amaçlanmıştır. Bunun yanında hayvancılıkta kullanımına ilişkin bir örnek sunulmuştur. Sağkalım analiziyle birlikte medyan ortalama yaşam süresi ve faktörlerin etkileri, üç farklı tedavi yöntemine göre karşılaştırılmıştır. Bu yüzden veri setleri simülasyona göre üç farklı kuzu ırkından 1000 hayvan üzerinden yapılmış ve bu veriler sağkalım analizinin Yaşam Tabloları, Kaplan-Meier ve Cox Regresyon metoduyla analiz edilmiştir. Bu hayvanların ölümcül bir hastalığa yakalandığı göz önünde bulundurulmuş ve üç farklı tedavi yöntemi uygulanmıştır. Hayvanlar 240 gün boyunca izlenmiştir. Bütün veriler %75 tamamlanmış ve %25 tamamlanmamış verilerdir. Analiz sonuçlarına göre, doğum ağırlığınca herhangi önemli bir fark bulunmazken yaşam süresi bakımından farklılıklar mevcuttur (P0,05).
Özet (Çeviri)
The study was aimed to introduce how survival analysis done and to reviev researches done on animals. Beside, an example was given related to its usage in Animal Science. With the survival analysis, median, average lifespan and factors' effects were compared as to three different treatment methods. Therefore, data sets were created from 1000 lambs from three different sheep breeds as simulation and data were analyzed with Life Tables, Kaplan-Meier and Cox Regression method of survival analysis. These animals were considered to be diseased and three different treatment methods were applied. Animals were observed for 240 days for this disease. Whole data were obtained from as completed (75%) and uncompleted data (25%). According to analysis result, while there is not any significant difference from the point of three treatment methods for birth weight, there are significant differences on lifespan (P0.05). But treatment methods have significant effect on lifespan (P>0.01). Via this, by using this analysis method, compilation of the on-going researches and application of analysis through a concrete sample related to introduction of analysis will be beneficial on usage of analysis much more wide-spread and different areas.