Molten salt assisted self-assembly process: Synthesis of mesoporous transition metal oxide thin films and cdse sensitized tio2 photoanodes
Eriyik tuz yardımlı kendiliğinden oluşma (Eyko) yöntemi: Mezogözenekli geçiş metal oksit ince filmlerin ve cdse duyarlı tio2 foto-anotların sentezi
- Tez No: 476640
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mezogözenekli geçiş metal oksitlerinin üretilmesi birçok enerji ile ilgili teknolojilerin gelişmesinde önemlidir. Eriyik tuz yardımlı kendiliğinden oluşma (EYKO) metodu, birkaç basit aşamadan oluşur, bunlar başlangıç malzemelerinin (uygun tuz, yüzeyaktifler, setiltirimethilamonyum bromür, (CTAB) ve 10-löril eter, C12H25(OCH2CH2)10OH, ve su veya etanol) şeffaf çözeltisinin hazırlaması, bu çözeltinin herhangi bir alttaşa kapladıktan sonra yakılmasını içerir. Mezogözenekli geçiş metal oksit ince filmleri ve CdSe TiO2 foto-anotları, EYKO metodu ile üretildi ve birçok analitik teknik ile karakterize edildi. Tezin ilk bölümünde, CdSe/TiO2 ince filmi, mezogözenekli CdTiO3 ile H2Se gazının reaksiyona girmesi sonucu üretildi. Sentez basamakları her aşamada optimize edildi. Film kalınlığı, yakma sıcaklığı ve H2Se tepkime ortamı optimum koşulları bulmak için değiştirildi ve kuantum nokta duyarlı güneş pilleri üzerindeki etkisi incelendi. Fakat, mezogözenekli CdTiO3 ile H2Se gazının tepkimesinin verimsiz olduğu belirlendi veayrıca, metalik selenyum yan ürünü oluştuğu belirlendi. Verimlilik probleminden dolayı, mezogözenekli CdO-SiO2 (meso-CdO-SiO2 olarak adlandırıldı) ince filmleri, CdSe duyarlı TiO2 foto-anodunda daha çok duyarlı CdSe nanoparçacıkları oluşturmak için, sentezlendi. Fakat bu filmler silikanın yalıtkan olmasından dolayı güneş pilleri için uygun değildir. Tezin ikinci kısmı, başlangıç MASA çözeltisinin, (uygun tuz, yüzeyaktifler (CTAB ve 10-löril eter) etanol ve silika kaynağı Si(OCH3)4 veya titania kaynağı Ti(OC4H9)4) önceden hazırlanmış mezogözenekli TiO2 (meso-P25 olarak adlandırıldı) filmine eklenmesini içerir. Sonraki aşamalarda, filmler yakılır ve H2Se tepkimesi sonucu foto-anotlar elde edildi. Sentez parametreleri optimize edildi ve elde edilen bu malzemeler XRD, FTIR, Raman, 29Si-MAS-NMR, EXAFS, XANES, SEM, TEM, N2-sorplama teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Başlangıçta yoğun çözelti kullanması, meso-P25 filminin içerisini homojen kaplarken, üzerinde de yalıtkan CdO-SiO2 filmini oluştuğu gözlendi. Dolayısıyla, meso-P25 filminin boşlukları içerisine yeterli CdSe-SiO2 film tabakası oluşturmak için seyreltik çözelti kullanıldı ve birkaç yükleme ile hedefe ulaşıldı. H2Se reaksiyon ortamı ve tepkime sıcaklığı optimize edildi. Ayrıca, CdO-SiO2 filim tabakasındaki silika miktarı sistematik azaltılarak incelendi. Üçüncü kısımda ise EYKO metodu mezogözenekli geçiş metal oksit ince filmlerini sentezlemek için uyarlandı. İlk olarak, mezogözenekli demir oksit ince filmleri EYKO metot ile sentezlendi ve yukarıdaki teknikler kulllanarak karakterize edildi. [Fe(H2O)6](NO3)3 ve CTAB ve 10-löril eter sisteminin termal ve yapısal özellikleri daha düzenli mezogözenekli Fe2O3 filmi elde edebilmek için incelendi. Yakma sıcaklığının, kristalleşme ve gözenekli yapı üzerindeki etkisi TEM, SEM, XRD and N2 sorplama teknikleri ile detaylı şekilde incelendi. Sonra, diğer mezogözenekli geçiş metal oksitleri (ZnO, CuO, NiO, Co3O4 and Mn2O3) EYKO metot kullanılarak sentezlendi. Başlangıçta bilinen geçiş metali nitrat tuzları ([Zn(H2O)6](NO3)2, [Cu(H2O)6](NO3)2, [Ni(H2O)6](NO3)2, [Co(H2O)6](NO3)2, [Mn(H2O)6](NO3)2) ve yüzey aktif arafazları kullanıldı. Sıvı kristal arafaz oluştuktan sonra farklı sıcaklıkta yakılarak ince filmler elde edildi. Sentezlenen mezogözenekli gecis metal oksit ince filmlerini, yukarıdaki analitik teknikler kulllanarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Fabrication of mesoporous transition metal oxide thin films are important for the development of many energy related technologies. Molten salt-assisted-selfassembly (MASA) method, that has simple stages such as preparation of a clear solution of the precursors in water or ethanol, coating of this solution on a substrate as a thin film, and calcination of the film at an elevated temperature is a simple and useful method to fabricate mesoporous thin films. In this thesis, mesoporous transition metal oxides thin films and CdSe sensitized TiO2 photoanodes have been fabricated using MASA approach and characterized using multi-analytical techniques. In the first part of the thesis, CdSe/TiO2 thin films were synthesized by reacting mesoporous CdTiO3 thin film under a H2Se gas atmosphere. Many synthesis parameters were optimized in the synthesis of mesoporous CdTiO3 thin films. The film thickness, calcination temperature, and H2Se reaction condition have been changed to determine the optimum synthesis conditions for an efficient photoanode of a quantum dot sensitized solar cell (QDSSC). However, the reactivity of CdTiO3 towards to H2Se gas is low and selenium forms as a side product upon H2Se reaction. For the reactivity problem, mesoporous CdO-SiO2 (denoted as mesoCdO-SiO2) thin films were synthesized to increase the CdSe nanoparticle population, as the sensitizer in the CdSe sensitized TiO2 photoanode. However, The meso-CdSe-SiO2 thin films are not active in solar cells because of an insulating nature of silica. Second part of the thesis involves infiltration of MASA solution (precursors of saltsurfactant and a polymerizing agent, such as Si(OCH3)4 or Ti(OC4H9)4) into the pore of prefabricated films (using P25) of mesoporous titania (denoted as meso-P25). In latter steps, the above films were calcined and then reacted under H2Se to obtain the photoanodes (denoted meso-CdSe-SiO2-P25 and meso-CdSe-TiO2-P25). The synthesis conditions were optimized by changing the synthesis parameters (such as precursor concentrations, calcination, and H2Se reaction temperatures) and using XRD, FTIR, Raman, 29Si-MAS-NMR, EXAFS, XANES, SEM, TEM, N2-sorption techniques. However, formation of a meso-CdO-SiO2 thin film, on top of the mesoP25 film, was observed upon using a concentrated MASA solution in the infiltration step. Therefore, multiple loading method has been established to increase the CdSeSiO2 layer in the pores of meso-P25 using diluter MASA solutions. Also, the H2Se reaction conditions were optimized by controlling the reaction atmosphere and temperature. Effects of silica amount in the CdO-SiO2 system on the photoanode has been examined by measuring the I-V curves, of the solar cells fabricated using our photoanodes. In the last part of the thesis, the MASA method has been adopted for the synthesis of mesoporous transition metal oxides thin films. Firstly, mesoporous iron oxide film has been synthesized using MASA approach and characterized using above analytical tools. The thermal and structural properties of the [Fe(H2O)6](NO3)3/surfactants (10-lauryl ether and CTAB) mesophases have been investigated for the synthesis of a well-ordered iron oxide films. Effects of calcination temperature, on the crystallinity, and porosity of mesoporous Fe2O3, have been demonstrated by using TEM, SEM, XRD, and N2 sorption techniques. Later, other mesoporous transition metal oxides (such as ZnO, CuO, NiO, Co3O4 and Mn2O3) have been synthesized using the MASA approach. The transition metal salts ([Zn(H2O)6](NO3)2, [Cu(H2O)6](NO3)2, [Ni(H2O)6](NO3)2, [Co(H2O)6](NO3)2, [Mn(H2O)6](NO3)2)-surfactant mesophases have been used as the starting liquid crystalline materials that can be calcined at high temperatures (above 300 °C) to obtain the thin films. The synthesized mesoporous metal oxide thin films were characterized by using above analytical tools.