Haptic and visual dimensions of perceived softness
Algılanan yumuşaklığın haptik ve görsel boyutları
  1. Tez No: 476642
  2. Yazar: FATMA SEYHUN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KATJA DÖRSCHNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çevremizle başarılı ve etkin bir biçimde etkileşimde bulunmak için duyularımız ile keşfetmek bir ön koşuldur. Duyularımız objelerin ve yüzeylerin hangi materyalden yapıldığı ile ilgili bilgi sağlayarak bize buzlu bir yoldan uzak durmamız, yağlı bir şişeyi tutarken doğru kavrama gücünü kullanmamız gibi durumlarda yardımcı olur. Diğer materyal özellikleri ile karşılaştırıldığında, yumuşaklık algısına haptik ve görsel algı çalışmalarında daha az odaklanılmıştır. Ek olarak, haptik alanda, yumuşaklık uyumluluk ile eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, yumuşaklığın birçok boyutu olması mümkündür: ipeğin ve jelibonun yumuşaklıkları oldukça farklıdır. Her ne kadar hem ipek hem de jelibon kendilerine uygulanan güce benzer biçimde uyumluluk gösterse de, bu uyumlu materyallerin yumuşaklık algısı oldukça farklıdır. Bir derecelendirme görevi kullanarak bu çalışmada algılanan yumuşaklığın haptik boyutları araştırılmış ve bu boyutlar yalnızca görsel bilgiden çıkarılan haptik boyutlarla karşılaştırılmıştır. Keşifsel faktör analizinin sonuçları, bizim uyaran grubumuz için, yumuşaklığın gerçekten de tek bir nitel boyuttan, uyumluluktan, başka boyutları da olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, faktör yüklemeleri haptik alan için daha belirgin olmuştur. Kayganlık, yumuşaklık, biçim değiştirilebilirlik ve pürüzlülük için haptik ve görsel alanlar benzer bilgiler sağlamıştır. Öte yandan, taneciklilik, yapışkanlık ve tüylülük söz konusu olduğunda iki alan arasında sağlanan bilgi açısından bir fark gözlenmiştir. Makalede bu sonuçlar, yumuşaklık algısında haptik ve görsel bilginin rolleriyle ilişkili olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Exploring the environment with our senses is a prerequisite to successfully and efficiently interact with it. Our senses provide information about what material objects and surfaces are made of and help us to stay clear of icy patches or using the right grip of force when grasping an oily bottle. Compared to other material properties, the perception of softness has received only limited attention in the haptic and visual perception studies. Moreover, in the haptic domain, softness had been thought of synonymously with compliance. Yet, softness can have many dimensions: the softness of silk and jelly are quite different. Although silk and jelly comply with the force that is applied to them in a similar manner, the perception of softness for these compliant materials are quite different. Using a rating task we investigate here the haptic dimensions of perceived softness and compare it to the haptic dimensions derived from vision only. Results of an exploratory factor analysis suggest that for our set of stimuli, softness has indeed more than one qualitative dimension, i.e. compliance, to it. However, factor loadings were more distinct for the haptic domain. Haptic and visual domains provided rather similar information regarding slipperiness, softness, deformability and roughness. There were, however, differences between the two perceptual domains for granularity, stickiness and hairiness. We discuss these results with respect to the role of haptic and visual information in the perception of softness.