The role of prior knowledge and visual cues on perceived softness
Var olan bilgilerin ve görsel ipuçlarının yumuşaklık algısındaki rolü
- Tez No: 793006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİDE DİCLE DÖVENCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dokunsal algı, dokunma yoluyla malzemelerin aktif olarak keşfedilmesiyle gerçekleşir. Ellerimizi, kalıplaşmış el hareketleri olan 'Keşifsel Hareketler' (KH) (Lederman ve Klatzky, 1987) kullanarak objeleri keşfetmek için kullanırız. Bu KH'ler, malzemenin doğasına ve görevin amacına göre değişir, örneğin materyal kalitesini değerlendirmek için bir kumaşı ovmak gibi. Literatürde yumuşaklık tek bir boyut olarak ele alınmıştır ve aslında esneklik ile bir tutulmuştur (Lederman ve Klatzky, 1987; Baumgartner, 2013; Di Luca, 2016). Ancak son zamanlarda, algılanan yumuşaklığın çok boyutlu olduğu ve insanların farklı boyutlar için faklı KH'ler kullandığı gösterilmiştir (Dövencioğlu et al., 2022). Mesela, bir kumun tanecikli olup olmadığını anlamak için onu ellerimizin arasından akıtırken, süngerin yumuşaklığını anlamak için ona baskı uygularız. Bu tezin amacı, yumuşaklık boyutuyla alakalı olan KH'lerin seçiminde var olan bilgilerin ve görsel ipuçlarının rolünü anlamaktır. KH'ler gözlemlenen ve öğrenilen bilgilere mi dayanıyor yoksa insanlar keşif sırasında materyalden elde ettikleri mevcut görsel bilgilerden faydalanarak mı malzeme özelliklerini anlamlandırıyorlar? Deney 1'de, dokunsal keşif olmadığında var olan bilgilerin ve görsel ipuçlarının yumuşak malzemelerin muhakemelerini ne kadar etkilediği araştırılmıştır. Sonuçlar, var olan bilgiler ve görsel ipuçları arasında malzemeye ve sıfata özgü bir farklılık olabileceğini göstermiştir. Deney 2 ve 3, KH'lerin bir malzemenin yumuşaklık algısını nasıl etkilediğini anlamak amacıyla yürütülmüştür. Malzemelerin bağlantılı olduğu boyutla ilişkili olan uyumlu KH'lerin, uyumsuz KH'lere kıyasla farklı oylamalar açığa çıkardığı bulunmuştur. Bu fark, semantik olarak aynı boyutla ilişkili sıfatlarda kısmen gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Haptic perception is the active exploration of materials by touch. When exploring objects, we use stereotypical hand movements called 'Exploratory Procedures' (EPs, Lederman & Klatzky, 1987). These EPs are related to the specific material and task properties, such as rubbing a jersey to assess its softness. Softness of a material has been treated as a single dimension and in fact identified with compliance (Lederman & Klatzky, 1987; Baumgartner, 2013; Di Luca, 2016). However, it has recently been shown that perceived softness is multidimensional, and people use specific EPs for perceptual softness dimensions (Dövencioğlu et al., 2022). The aim of this thesis is to understand how much prior knowledge, and visual cues account for the specific EPs associated with softness dimensions. Are the EPs based on the prior knowledge of observations and information that is learned? Or do people infer material properties from the current visual information that they obtain from the material? In Experiment 1, how much prior knowledge and visual cues affect the softness judgments in the absence of haptic sensory input was investigated. Here, it was observed that there can be material- and adjective-specific differences between prior knowledge and visual cues. Experiments 2 and 3 aimed to understand how appearance of EPs affect the softness perception of a material. It was found that a congruent EP that is correlated with the same dimension as the material yielded different ratings compared to an incongruent EP. This difference was observed partially for the adjectives that are semantically associated with the same dimension.