An approach to develop a 3-layer holistic maritimization model and its analysis with inferential statistical methods
Denizcileşme süreçlerine yönelik üç katmanlı bütüncül yaklaşım geliştirilmesi ve bu yaklaşımın istatistiksel metodlar ile analizi
- Tez No: 476647
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bugün, Birleşmiş Milletlere üye 192 devletin 150'si denizlere ve okyanuslara kıyısı olan ülkelerdir ve dünya nüfusunun yaklaşık %50'si ise su kenarlarının 200 km içerisinde bulunan alanlarda yaşamaktadır. Yani denizler, insanoğluna 300 nm çaplı bir yaşam alanı sunmaktadır. Denizlerin, özellikle 300 nm içi ve ayrıca dışı insanoğlunun yararına birçok fayda sağlar. Bu bakış açısının kökeni 15'inci yüzyıla, coğrafi keşifler çağına dayanır. 15'inci yüzyıldan sonra Portekiz, İspanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Japonya, Sovyetler Birliği/Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler üstünlük kazanmak maksadıyla deniz ve denizcilik gücünü kurmaya çalışmıştır. Bu ülkeler denizcilik gücünü elde etmek için bazı kavramları kılavuz edinen bazı yollar izlemişlerdir. Bunun sonucu olarak, bu çalışmada denizcileşen devletlerin denizcileşmenin sonucunda zenginlik, güvenlik ile yenilikçi ve özgür düşünme yeteneğini elde ettikleri önerilmektedir. Bu ülkeler denizcilik gücünü elde ederken birçok farklı yol ve metot kullanmışlardır. Bu kapsamda denizcilik gücünün elementlerinin ve denizcileşme sürecinin tanımlanabilmesi için yeni bir model oluşturulmuştur. Denizcilik gücü elementleri ve denizcileşme modeli kurulurken iki ana yaklaşım kullanılmıştır. Bunlar“3 Katmanlı Yaklaşım”ve“Bütüncül”yaklaşımdır. 3 katmanlı yaklaşım üç ana katmanı ifade eder: Deniz yüzeyi, içi ve deniz yatağı. Buna ek olarak, bütüncül yaklaşım şunu ifade eder: Denizcileşme Modeli bir yap-boz gibi tanımlanmıştır ve eğer herhangi bir element eksikse, model kurulamaz. Model bütüncül olarak değerlendirilmelidir. Bu yüzden, denizcileşme deniz alanlarının tüm katmanları olan deniz yüzeyi, içi ve yatağını içerecek bir şekilde bütüncül bir yaklaşım ile adlandırılmıştır:“3 Katmanlı Bütüncül Denizcileşme Modeli”. Ayrıca, 3 Katmanlı Bütüncül Denizcileşme Modeli tarihsel delillere, literatür taramasına ve bugünün politik dünyasına dayanarak denizcileşme sürecini üç ana çıktı ile sonuçlandırmaktadır: Milletlerin Zenginliği, Ülkelerin Güvenliği ve Yenilikçi ve Özgür Düşünme Yeteneği. Bu anlamda, çıkarımsal istatistik metotları“denizcilik gücüne ulaşan ve denizcileşme sürecini yaşatan milletler zenginlik, güvenlik ve yenilikçi ve özgür düşünme yeteneğini elde ederler”fikrini teyit etmek maksadıyla kullanılmıştır. Denizcilik Gücü-Refah ilişkisi;“Liner Denizcilik Bağlantısı”ve“Gayrisafi Milli Hâsıla”ilişkisi üzerinden; Denizcilik GücüÖzgür/Yenilikçi Düşünce ilişkisi“Liner Denizcilik Bağlantısı”ve“İnnovasyon Kapasitesi”üzerinden SPSS istatistik analiz programı vasıtasıyla incelenmiştir. Pearson Moment Korelasyon Katsayısı bir parametrik yöntem olarak ve Spearman Korelasyon Katsayısı değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için kullanılmıştır. Regresyon analizinin sonuçları denizcilik gücü ve denizcileşme süreci çıktılarının arasındaki ilişkinin illiyet bağını göstermek için kullanılmıştır. Aradaki ilişkinin anlamlı olduğu bu testler ile görülmüştür. Sonuç olarak, 3 Katmanlı Bütüncül Denizcileşme Modeli ile“denizcilik gücünü elde eden ve denizcileşme sürecini devam ettiren milletler, denizcileşmenin ana sonuçları olan zenginlik, güvenlik ve yenilikçi ve özgür düşünme yeteneğini kazanır”fikri çıkarımsal istatistiksel metotlar ile teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, 150 of the 192 member states of United Nations (UN) are littoral states and about 50% of the world population lives around 200 km of the seaside and the exclusive economic zone reaches to 200 nm from the coast. Namely, the seas create a 300 NM living space to humankind. Seas, especially inside this 300 nm and also outside it, provide a good deal of benefits to humankind. This perspective roots base on to the 15th century to age of discovery. After 15th century, the countries such as Portugal, Spain, The Netherlands, France, United Kingdom, Germany, Japan, Soviet Union/Russia and The United States tried to obtain maritime power and sea power. These countries followed some ways by guiding some of the notions to get the maritime power. As a result of this, here in this study, it is suggested that these countries obtained wealth, security, and innovational and libertarian thinking ability by maritime power. While obtaining maritime power, these states followed different ways and methods. In this concept, a new model is developed in order to identify the maritime power elements and maritimization process. Two main approaches are used during establishing the maritime power elements and maritimization model: These are 3-Layer and Holistic approach. 3-Layer approach expresses three main layers: sea surface, subsurface and sea bed. Concurrently; holistic approach expresses that maritimization model is defined like a puzzle and if one of the elements misses, the model could not be established. The model should be evaluated holistically. Therefore, maritimization is deemed as a process to be planned and managed holistically including all parts of maritime area with all three layers of the phenomenon which are sea surface, subsurface and sea bed called: 3-Layer Holistic Maritimization Model. Besides, the 3-Layer Holistic Model concludes a maritimization process with three basic outputs: Wealth of Nations, Security of Country and Innovational and Libertarian Thinking Ability for nations thanks to historical evidences, literature review and today's policy. In this sense, Inferential Statistical Methods are used to verify the idea of that a nation which reaches maritime power and survive maritimization process, gains wealth, security and innovational and libertarian thinking ability. The relation between wealth and maritime power is examined by analyzing the GNI (Gross National Income) data -Atlas Method-. Liner Shipping Connectivity Index (LSCI) and the relationship between Capacity for Innovation (CI) and LSCI are also analyzed from the sight of Innovational and Libertarian Thinking Ability and Maritime Power relationship via SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. Pearson Moment Correlation Coefficient (as a parametric method) and Spearman Correlation Coefficient are used to analyze the relationship between the variables. Regression analysis results are displayed to show the causality relationship between the outcomes of the maritimization and maritime power. The results are found significant -reasonable-. In conclusion it is verified by inferential statistical methods that with the suggested 3-Layer Holistic Maritimization Model, a nation which reaches maritime power and survive its maritimization process, gains wealth, security and innovational and libertarian thinking ability as the maritimization's basic outcomes.