Stochastic analysis of short-rate modeling: Which approach yields a better fit to data?
Kısa vadeli faiz modellemesinin stokastik analizi: Hangi yöntem veriye daha iyi uyuyor?
- Tez No: 476646
- Danışmanlar: PROF. DR. AZER KERİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, en bilinen tek değişkenli kısa vadeli faiz modellerinden ikisinin 2005 sonrası dönemde risksiz Türk hazine bonolarının piyasa davranışını ne ölçüde tanımlayabildiğini araştırmaktadır. Vasicek Modeli ve Cox-Ingersoll-Ross (CIR) Modeli olarak bilinen söz konusu modeller analitik çözümü olan modeller arasında literatürde en yaygın olarak kullanılanlardır. Gerekli matematiksel ve finansal yapı oluşturulduktan sonra tezde faiz oranı modellemesinin stokastik işleyişi tartışılmakta ve bunun ışığında model katsayılarını hesaplamak için gerekli olan kuponsuz bono fiyatları hesaplanmaktadır. Böyle bir modelin başarısı modelde tahmin edilen bono fiyatlarının piyasa fiyatlarına olabildiğince yakın olmasına bağlıdır. Tezin ampirik kısmında bu iki model ile benchmark model olarak ele alınan Nelson-Siegel (NS) Modeli'nin tahmin performansı standart uyum iyiliği ölçütleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Tahmin sonuçları iki önemli olguyu gün ışığına çıkarmıştır. İlk olarak, modeller finansal kriz döneminde çok kötü performans göstermektedir. İkinci olarak, vade arttıkça modellerin tahmin performansı gerilemektedir. Alternatif modeller arasında CIR Modeli, kapsamlı teorik yapısına rağmen veriyi açıklama düzeyi en düşük olan model olmuştur. Buna karşın basit Vasicek Modeli veriyi daha iyi açıklamıştır. Tezde son olarak, politika yapıcılar ve uygulamacılara yol gösterebileceği düşünülerek belirli tarihlere ait getiri eğrileri ile çeşitli sabit vadelerdeki getirilerin zaman serisi verileri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the extent to which the two of the most common one-factor short-rate models are able to describe the market behavior of risk free Turkish treasuries for the post-2005 period. The investigated models are those widely used ones in the literature, which has analytical solutions, namely the Vasicek Model and the Cox-Ingersoll-Ross (CIR) Model. After building the necessary mathematical and financial structure, the thesis discusses the stochastic mechanics of interest rate modeling and in light of it, the zero-coupon bond prices in the models are solved, which are needed to numerically estimate model coefficients. The success of a model depends on how close it estimates the bond price to the market price. In the empirical part, the fitting performance of these two models is compared together with the current benchmark, the Nelson-Siegel (NS) Model, via the standard model fitting statistics. The estimation results reveals two important regularities: Firstly the models yield a poor fitting performance during the financial crisis period and secondly the models' degree of fit to data deteriorates as the maturity raises. Among the alternative models, the CIR in general yields the worst fit to data despite its theoretical complexity while the simple Vasicek Model achieves a high degree of fit to data. Lastly the estimated yield curves for specific dates and the zero rates of varying maturities are provided, which are expected to guide policy makers and practitioners.