Küresel güney'de sosyal politikalar ve sınırları: Brezilya'da Bolsa Família örneği
Social policies and their limits in global south: As an example of Brasil and Bolsa Família
- Tez No: 476698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2008 krizi sonrası alternatif ekonomi politikaları bütünü olarak sunulan Post-neoliberal yaklaşım kapsamında teşvik edilen sosyal politikaların yoksulluğu ve eşitsizliği azaltmadaki etkilerini tartışmaktır. Sosyal neoliberalizm olarak kavramsallaştırılan söz konusu politikaların özellikle gelişmekte olan ülkelerde 2008 krizi öncesinde uygulanmaya başlandığı vurgulanmakta, bu bağlamda Şartlı Nakit Transferleri yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele aracı olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada, neoliberal ekonomi politikaları benimsenmiş olmasına rağmen yoksullara yönelik sosyal politikalarla onların durumunu iyileştirmeyi hedefleyen sosyal neoliberal uygulamalar, Brezilya örneği üzerinden ele alınmaktadır. Kapsamlı bir Şartlı Nakit Transferi örneği olarak Bolsa Família'nın 2003-2010 yılları arasında ülkenin yoksulluk ve eşitsizlik verileri üzerindeki etkileri değerlendirilerek 2008 krizinin söz konusu verileri nasıl değiştirdiği incelenmektedir. Bununla birlikte, nakit transferleri karşılığında devlet tarafından sunulan eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanması şart koşulan yoksul kesimin söz konusu alanlarda gösterdiği gelişmeler tartışılmaktadır. Bu tezin, sosyal neoliberalizmin yoksulluk ve eşitsizlikle mücadeledeki rolünü, gösterge etkisi olan bir vaka analizi ile ortaya koyması bakımından literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the impact of social policies in reducing poverty and inequality that were implemented as part of the Post-neoliberal approach. The mentioned policies, conceptualized as social neoliberalism, have started to be employed especially in the developing countries before the 2008 global financial crisis. In this context, Conditional Cash Transfers are considered as means of combating poverty and inequality. In this study, though evaluated as part of neoliberal policies, the social neoliberal practices aiming at improving the status of the poor are discussed with particular reference to the Brazilian case, as an example of a comprehensive Conditional Cash Transfer program, the effects of the Bolsa Família on the poverty and inequality in Brazil are evaluated during 2003-2010. The way in which the 2008 crisis changed the current trend is also examined in this dissertation. Moreover, the degrees of improvement in the state of the poor concerning education and health services, which are compulsory aspects for the claimants to become eligible to receive cash transfers, are discussed as part of this research. This thesis is expected to contribute to the literature by revealing the impact of social neoliberalism on mitigating poverty and inequality in the Brazilian example as a critical case.