Küresel ve ulusal boyutta ormansızlaşma sorunu ve çözüm yolları (Türkiye örneği)
The Problem of deforestration at global and national level and solutions (Example of Turkey)
  1. Tez No: 127791
  2. Yazar: MEHMET TANIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
ÖZET Bu çalışmada; küresel bir çevre sorunu olan ormansızlaşmanın nedenleri, diğer çevre sorunları ile olan ilişkisi ve ormansızlaşma ile mücadele için öngörülen çaba ve politikalar incelenmiştir. Küresel boyutu ile ilgili sorun ve çözümlerin, ulusal boyutu ile örtüşüp örtüşmediği konusu Türkiye örneği ile açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı ise, ormansızlaşma sorununun nedenleri ve diğer çevre sorunları ile ilişkisini ortaya koyarak, ormansızlaşma ile mücadele konusundaki çaba ve politikaların dünya ve Türkiye açısından uygulanabilirliğinin ortaya konmasıdır. Orman, sadece bir ağaç topluluğu değildir. Orman bünyesinde bitkileri, hayvanları, suyu, toprağı, havayı, mikroorganizmaları ve insanları barındıran bir ekosistemdir. Orman ekosisteminin çok yönlü, karmaşık ve yaşamsal işlev ve yararları bulunmaktadır. Buna bağlı olarak çeşitli çevre sorunları arasında önemli bir yere sahiptir. Ormana ekosistem olarak bakılmazsa sorun tam olarak anlaşılmayacak ve soruna çözüm bulunamayacaktır. Gerek küresel gerekse ulusal boyutta ormansızlaşma sorununa, ekosistem yaklaşımı çerçevesinde bakılmadığı anlaşılmaktadır. Küresel boyutta ormanlara, sadece getirdiği ekonomik değer olarak bakılmaktadır. Ormanın sosyal ve ekolojik boyutu ihmal edilmektedir. Türkiye'de de bu durumun farklı olmadığı; gerek mevzuata gerekse uygulamaya bakıldığında anlaşılmaktadır. 347Ormansızlaşma, küresel bir çevre sorunudur. Ormanlar, dünyanın ortak malıdır. Ormansızlaşmanın ekolojik, ekonomik ve kültürel açıdan ortaya çıkan olumsuz etkileri ulusal sınırları aşmaktadır. Çünkü ormansızlaşma sonucu, hava ve suyun kalitesi korunamayacak, biyolojik çeşitlilik sürdürülmeyecek, havadaki karbon miktarı artacak ve ormanlara bağımlı olarak yaşamlarını sürdüren yerlilerin kültürleri ortadan kalkacaktır. Bu sorun, dünyada yaşayan tüm canlıları tehdit etmektedir. Sorunun mutlaka küresel ve ulusal boyutlarıyla birlikte ele alınması gerekir. Küresel olarak bağlayıcı bir orman sözleşmesinin yapılması ve tek tek ülkeler tarafından sözleşmeye uygun olarak ormanların sürdürülebilir olarak yönetilmesi, yerinde bir çözüm olacaktır. Ormansızlaşmanın nedenleri ekonomik, siyasal, yönetsel ve çevresel olmak üzere dört grupta incelenmiştir. Bunların içinde en etkili olan ve diğer nedenlere yol açan ekonomik nedenlerdir. Ekonomik nedenlerin bir kısmı doğrudan ormansızlaşmaya yol açarken, diğer bir kısmı dolaylı bir şekilde ormanların yok olmasına neden olmaktadır. Dolaylı ekonomik nedenler, nüfus artışı ile küresel ekonominin etkisidir. Orman kaynakları üzerindeki baskıyı azaltmak için hızlı nüfus artışı ile küresel ekonominin yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Küresel boyutta belirtilen ormansızlaşma nedenleri, Türkiye için de geçerlidir. Ayrıca Türkiye'ye özgü ormansızlaşma nedenleri de bulunmaktadır. Ormansızlaşmanın bir bölümünün yasalara uygun olarak devlet tarafından yapılması, ormanların siyasete alet edilmiş olması, rant özelliğinin olması ve 348toplumun çoğu kesimince ormansızlaştırmanın yapılıyor olması; Türkiye'deki ormansızlaşma sorununun dikkati çeken özellikleri olarak gösterilebilir. Gelişmiş ülkelerdeki ormansızlaşma sorunu ile gelişmekte olan ülkelerdeki ormansızlaşma sorunu aynı değildir. Ulusal gelirin azlığı ve gelir paylaşımındaki dengesizlik nedeni ile ormansızlaşma, gelişmiş ülkelere göre gelişmekte olan ülkelerde daha fazla olmaktadır. Gelecekte ormansızlaşma sorunu, nüfus artışı nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde daha da artacaktır. Gelişmekte olan ülkelerin çoğunda, ormanların yönetimi ve mülkiyeti devlete aittir. Bu durum, ulusal ve uluslararası çaptaki sömürüyü büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerin çok uluslu şirketleri, bu ülkelerin orman kaynaklarını rahatlıkla sömürebilmektedir. Çünkü bu ülkelerin kereste üretimi gibi konulardaki ulusal politikaları zayıftır. Bu durumdan ise, uluslararası ticaret yoluyla, gelişmiş ülkeler faydalanmaktadır. Ormansızlaşma sorunu, uluslararası ilişkilerde karşılıklı dayanışmayı arttırmıştır. Bu karşılıklı dayanışmayı başarısız kılan en önemli olgu ise Kuzey- Güney sorunudur. Bugüne kadar bağlayıcı bir uluslararası orman sözleşmesinin yapılamamasının nedeni de budur. Dünya üzerindeki bütün ormanların sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi gerekir. Gerek küresel gerekse ulusal boyuttaki uygulamalara bakıldığında, sürdürülebilir orman yönetiminin uygulanmadığını söyleyebiliriz. Orman kaynakları yönetimi; orman ekosistemlerinin biyolojik çeşitliliğinin ve kendi kendine yenilenebilirle gücünün korunduğu, giderek de geliştirildiği, yerel yönetimlerin, kadınların, gençlerin, sivil toplum örgütleri vb. 349toplumun tüm kesimlerinin katılabilecekleri bir devlet politikası haline getirilebilmelidir. Orman politikalarının başarıya ulaşması için ormansızlaşma sorununun, bütün yönleri ile ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerekir. 350
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the reasons of deforestation, which is a global environmental problem, its relations with other environmental problems and the goals and policies foreseen for fighting against losing forests. Whether the global problem and solutions of the relevant problem intersect with the national levels has been explained with the example of Turkey. The goal of this study however is to reveal the reasons of losing forests and revealing its relations with other environmental problems and queries the applicability of the efforts and policies from the point of view of the World and Turkey. A forest is not only a collection of trees. A forest is an ecosystem incorporating plants, animals, water, soil, air, microorganisms and humans. The forest ecosystem has multidirectional, complex and vital functions and benefits. It has a significant place among various environmental problems. When the forest is not perceived as an ecosystem the problems will not be understood fully and a solution will not be found for the problem. It is understood that the problem of deforestation is not approached both in the global and also in the national level. At the global level forests are only considered according to the economic value they bring to the forests. The social and ecological dimension of the forest is being neglected. When the regulations and the implementations are reviewed in Turkey, it is understood that the situation in Turkey is not different. 351Deforestration is a global environmental problem. Forests are the joint property of the world. The negative effects of deforestration from ecological, economical and cultural perspectives are beyond national boundaries. Because, as a result of losing forests the quality of air and water cannot be maintained, biological continuity cannot be maintained as well, the amount of carbon in the air will increase and the culture of natives that live as bound to the forests will disappear. This problem threatens all living creatures in the world. The problems need to be handled together with all global and national dimensions. Execution of a globally binding forest agreement and the administration of forests by countries one by one in conformity with the agreement would be a feasible solution that is worth implementing. The reasons for deforestration are assessed in four groups namely economical, political, administrative and environmental. The most effective one among these that causes other reasons is the economical one. While some of the economical reasons directly lead to losing forests, others cause the forests to be extinguished in an indirect manner. Indirect economic reasons are the increase of population and the effects of global economy. The rapid population increase and global economics need to be restructured in order to decrease the pressure on the forests. The reasons stated for deforestration at the global level is also valid for Turkey as well. Furthermore, there are also reasons for losing forests that are unique for Turkey. Some of the losses of forests are caused by the state in conformity with the laws and the forests have become a tool of politics, it 352has an economic value and most sections of the society help losing forests. These can be cites as the problems that catch attention in Turkey for deforestation. The problem of deforestation in the developed countries and in the developing countries is not the same. The low level of national income and the inequalities in the distribution of income and deforestration is observed more frequently in developing countries in comparison to developed countries. The problem of deforestration will also increase in developed countries as well due to population increase. The administration and possession of forests belong to the state in the majority of developing countries. This facilitates abuse at the national and international levels. Especially the multinational companies of developed countries can easily abuse the forest resources of these countries because the national policies of these countries in fields such as timber production are weak. The developed countries benefit from this through international commerce. The problem of deforestration has increased mutual cooperation in international relations. The most important fact that caused mutual collaboration unsuccessful is the problem of South and North. This is the reason why a binding international forest agreement could not be executed until date. All the forests in the world need to be administered in a manner that allows continuity. When implementations both at the global and national 353level are considered, we can conclude that a forest management with a continuity factor is not present. Management of forest resources should be transformed into a state politics where the variety of forest ecosystems and the power of self renewal and self generation should be preserved and developed where local administrations, women, the youth and nongovernmental organizations should be able to participate. In order for forest policies to succeed, a complementary and undivided approach needs to be adopted with all its aspects. 354