Potlu fidelerin dikimi için uygun ayak profilinin geliştirilmesi üzerine bir çalışma
A research on the development of a convenient hollow opener foot for planting the seedling in pot
- Tez No: 47671
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ÖZMERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZ POTLU FİDELERİN DİKİMİ ÎÇÎN UYGUN AYAK PROFİLİNİN GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Yaşar BALBAŞI Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Anabilim Dalı Nisan 1996, 66 Sayfa Bu çalışmada, torf toprağından oluşturulmuş potlarda yetiştirilmiş fidelerin, dikim için toprakta pot biçimine uygun çukuru meydana getirecek ayak profilinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen ayak bir düzenek yardımıyla toprak özellikleri belirlenmiş parsel üzerinde denenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda geliştirilen ayağın, bazı özellikleri bilinen toprakta oluşturduğu çukurun profili ve ölçüleri belirlenerek hem toprak hazırlığı hem de alet yapımı için önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ayak profili, çukur profili, penetrometre direnci, pot biçimi, gravimetrik nem içeriği, hacim ağırlığı, tane iriliği. JÜRİ ÜYELERİ: Prof. Dr. Aziz ÖZMERZÎ Doç. Dr. Osman YALDIZ Yrd. Doç.Dr. Ahmet KÜRKLÜ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE DEVELOPMENT OF A CONVENIENT HOLLOW OPENER FOOT FOR PLANTING THE SEEDLING IN POT Yaşar BALBAŞI M. Sc. Thesis, Farm Machinery Department April 1996, 67 Pages In this research, the objective was to develop hollow opener foot profiles for transplanting the plants grown in pots of peat, in order to achieve the hollow opener foot profiles for the planting in the seedling in pot. The processed hollow opener foot has been experimented on a parcel where soil characteristics were determined and the results have been evaluated. At the end of the research, suitable profile and the dimensions of the hollow were determined and suggestions for both the soil preparation and construction of the equipment were also made KEY WORDS: Foot profile, hollow profile, penetrometer resistance, pot form, gravimetric moisture, volume weight, grain size. COMMITTEE: Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Assoc. Prof.Dr. Osman YALDIZ Asst.Prof.Dr. Ahmet KÜRKLÜ 11