Metal alkolatların beta-diketon ve beta-ketoesterlerle kompleksleşmeleri ve komplekslerin hidroliz reaksiyonları
Complextion of metal alcoholates with beta-diketones and beta-ketoesters and hydrolysis reactions of the complexes
- Tez No: 47672
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
5. ÖZET Teknolojinin gelişmesi ile birlikte malzemelerden beklenen özellikler de her gün artmaktadır. Dolayısıyla kullanılan malzemelerin yerine yenilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Her malzemenin kendine özgü pozitif ve negatif özellikleri vardır. Örneğin, metallerin belli sıcaklıklara kadar kullanılabilmeleri ve korozyona uğrama eğilimleri, onların kullanım alanlarını daraltmaktadır. Aynı şekilde cam ve seramiklerin yüksek ısıya dayanıklı ve sert olmalarına karşın kolaylıkla kıralabilmeleri onlar için büyük bir dezavantajdır. Polimerlerin pozitif esneklik özelliklerinin yanında sınırlı sıcaklık aralıklarında kullanılabilmeleri birtakım zorluklar arzedebilmektedir. Buna bağlı olarak malzeme bilimi alanındaki araştırmalar son yıllarda artmıştır. Cam, seramik ve polimerlerin özelliklerini bünyesinde taşıyabilen bileşiklerin özellikle de yeni tür seramik ve anorganik-organik polimerlerin sentezi konusunda yapılan incelemeler ihtiyacı karşılayacak gibi görünmektedir. Anorganik-organik polimer ve seramikler metal oksitlerden oluşmaktadırlar. Metal oksitler, metal alkolatların öncü birim olarak kullanılmaları ile elde edilmektedirler. Bu sentezler, sağladığı birçok avantajdan dolayı sol-jel prosesi üzerinden gerçekleştirilmektedirler. Metal alkolatlar çok reaktif türlerdir. Havanın nemi ile bile hemen etkileşerek beyaz renkli tozlara dönüşmektedirler. Bunun için, bunların hidroliz ve kondensasyon reaksiyonları herhangi bir yolla kontrol edilmelidir. Metal alkolatların, p-diketon ve {3-ketoesterler gibi kelat yapıcı bileşiklerle kimyasal modifikasyonu, onların bu reaktivitelerini kontrol etmede bilinen etkili yollardandır. Modifiye edilmiş metal alkolatların yapıları bunların hidrolizi ile elde edilen jellerin yapı ve karakterlerini etkilemektedir. Dolayısıyla modifiye edilmiş metal alkolatların yapılarının araştırılması büyük önem arzetmektedir. Bu çalışmada Y(0'Pr)3 ve Sn(OBu)4 alkolatlarının AcHAc (3-diketonu ve AcHAcE, AcHAcA ve AcHAcM p-ketoesterleri ile modifikasyonu araştırılmıştır. Metallerin herbir ligantla olan kompleksleri değişik mol oranlarındaki (mol M(OR)n:mol Ligant=1:0.5, 1:1, 1:2...) çözeltileri hazırlandı. İR spektrumlarından 61maksimum kompleksleşme oranları bulundu. Bulunan bu oranlarda hazırlanan komplekslerin 13C-NMR spekrumlan alındı. İR spektrumlarından (ketonik karbonillere ait piklerin kaybolmasından faydalanarak) ligantların metallere çift dişli bağlandığı tespit edilmiştir. 13C-NMR spektrumlarında, ketonik karbonillere ait kimyasal kaymalarda büyük değişmeler gözlenmiştir. Bunun yanında, spektrumlarda serbest karbonillerin piklerinin izine rastlanmamıştır. Bu sonuçların yardımıyla İR sonuçlarından bulunan çift dişli bağlanma desteklenirken yapılar da aydınlatılmıştır. Sn(OBu)4'ın komplekslerinin hidroliz oranlan Karl Fischer Titratörü ölçümlerinden faydalanarak elde edilmiştir. İR analizlerinden faydalanarak Sn(OBu)4'ın AcHAc, AcHAcE, AcHAcA ve AcHAcM ile sentezlenen tüm komplekslerinin hidrolize karşı dayanıklı olduğu görülmüştür. Y(0'Pr)3'in sentezlenen komplekslerine en ufak su ilâvelerinde bile hemen jelleşme meydana geldiği için bu komplekslerin hidroliz reaksiyonları incelenememiştir. 62
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY With the development of technology, the expectation on properties of materials towards better quality increases every day. Consequently, new materials have to be found to replace the old ones. Every material has positive and negative properties peculiar to itself. For example, the possibility of using metals only up to specified temperatures and their tendency to corrosion limits their application fields. Glasses and ceramics resist to high temperatures and are hard, but their quick fragility is a great disadvantage for them. Similarly, polymers have beside their positive elasticity properties, some negative properties, like the limitation of their use to known temperature ranges which can present some difficulties. Investigations in material sciences increase in the last few years. The studies on the synthesis of materials that possess the properties of glasses, ceramics and polymers together, in particular, new kind of ceramics and inorganic-organic polymers are getting to satisfy the need. Inorganic-organic polymers and ceramics are consist of metal oxides. Metal oxides are synthesized with the use of metal alcoholates as precursors. These syntheses are realised by the sol-gel process because it presents too many advantages. Metal alcoholates are very reactive species. They interact even with the humidity of the air and are transformed into white powders. For these reasons, their hydrolysis and condensation reactions must be controlled by any way. The chemical modification of metal alcoholates with chelating agents like p- diketones and P-ketoesters is known to be very effective for the control of their reactivities. The structures of modified metal alcoholates affect the characters and structures of gels formed with their hydrolysis. Therefore, it is very important to investigate their structures. 63İn present study, hydrolysis and complexation of Y(0'Pr)3 and Sn(OBu)4 with P-diketone (AcHAc) and |5-ketoesters (AcHAcE, AcHAcA, AcHAcM) are investigated. The complexes of the metal alcoholates with each ligand are prepared at different molecular ratios (mol M(OR)n: mol ligand = 1:0.5, 1:1, 1:1.5...). From IR spectra, maximum complexation ratios of the complexes were found and then 13C-NMR spectra of the complexes prepared at the found maximum complexation ratios were taken. From IR spectra (derive a profit from the disappearance of the ketonic carbonyls' peaks) it is detected that the ligands are bonded to the metals bi-dented. By the means of 13C-NMR spectra, high changes of the chemical shifts of ketonic carbonyls are remarked. Beside this, carbonyl peaks of free (non- bonded) p-diketone or {3-ketoesters are not detected. With the aid of these results, bi-dented binding of ligands, found from IR spectra is supported and structures are clarified. Hydrolysis ratios of Sn(OBu)4 complexes are obtained with the use of Karl Fischer Titrator measurements. By mean of IR analyses, it has been shown that synthesized complexes of Sn(OBu)4 with AcHAc, AcHAcE, AcHAcA and AcHAcM are stable towards hydrolysis. Hydrolysis reactions of Y(0'Pr)3 complexes can not be investigated, because gelation occurs when water is added. 64