Erzurum Aşkale Çimento Fabrikasının kirlettiği toprakların mikrofungus florası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 4300
  2. Yazar: YUSUF SÜLÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET HASENEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
-82- yı- Ö Z E T Bu araştırmada Erzurum Aşkale çimento fabrikasının kirletmiş olduğu toprakların mikrofungue florası incelenmiş tir. Toprak örnekleri fabrika yakınından ve kirliliğin gö rülmediği 7 km uzaklıktan seçilen 10 ayrı örneklik noktadan 5 cm derinlikten alınmıştır. Her iki sahadan alınan örneklerden 58 ayrı mikrofun- gus izolatı elde edilmiştir. Bunlar arasında Penjci Ilium spp.. Aspergillus spp.. Cladosporium spp.. Geomyces sp. ve Beauve- ria sp. en yaygın türlerdir. Ancak kirliliğin görülmediği toprak örneklerinde gerek sayı gerek tür çeşitliliği bakımın dan çok daha zengin bir flora vardır. Bazı cins ve türler fabrikaya yakın istasyonlarda hiç bulunmaz veya çok az sayıda bulunurken kirliliğin görül mediği örneklerde bol miktarda bulunmaktadır. Buna karşılık Penici llium stoloniferum. Penicillium frequentans. Aspergil lus ochraceous. Aspergillus carneus. Cladosporium sphaero- spermum, Stachybotrya atra var. microspora. Curvularia inae- qualis. Scolecobasidium variabile, Triohoderma koningii. Rhizopus echinatus. Actinomucor repens. Chaetomium oochlioi- des gibi türler sadece kirli topraklardan izole edilmiştir. Toprağın analizi sonucu kirli toprakların kireç mik tarı ve pH' lan yüksek çıkarken, organik madde muhtevası düşük bulunmuştur. Bu faktörlerin mikrofungus florasına et kili olması kuvvetle muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
-83- VII- SUMMARY In this study, the microfungus flora of soils pollu ted by Erzurum Aşkale cement works is studied. The 10 soil samples are taken at 5 cm depths from near the factory and about 7 km distance at which pollution is not appreciable. From the samples, 58 different microfungi are isola ted. Among these. Peni ci Ilium spp., Aspergillus spp.« Glado- sporium spp.. Geomyoes sp. and Beauveria sp. are the most common ones. But in the soil samples taken fnom the areas that pollution is not encountered there is both quantitati vely and qualitatively more rich flora than polluted soils. In spite of that some genus and species are not encountered or rarely found in the soils near the factory, they are abundant in the soils which do not exhibit pollu tion. Contrarily some miorofungi such as Peni oi Ilium stolo- niferum. Penioillium frequentans. Aspergillus oohraceous. Aspergillus carneus, Cladosporium sphaerospermum. S t achy- bo trys atra var. micro spora. Curvularia i na e qua lis. Soole- cobasidium variabile. Trichoderma koningii. Rhizopus echi- natus, Actinomucor repens, Chaetomium cochlioides are iso lated only from polluted soils. The ohemical analysis of the soils revealed that the polluted soils have higher lime contents and pH values than nonpolluted soils but their organic matter contents are lo wer. The variations in the microfungus flora may be probably due to these environmental factors.