Energy consumption in data centers with deterministic setup times
Sabit kurulum süreli veri merkezlerinde enerji tüketimi
  1. Tez No: 476743
  2. Yazar: AYTAÇ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maliye, Matematik, Energy, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Binlerce bilgisayardan oluşan veri merkezleri, küresel hesaplama alt yapısının temel yapıtaşlarından birisini oluşturmaktadır. Bugünkü tipik veri merkezleri küçük bir kasaba kadar elektrik tüketebilir. Bunlar veri merkezlerinin modellenmesini ve bunların enerji kullanamının analizini önemli araştırma konuları yapmaktadır. Bu yönde geliştirilmiş ve kuyruk teorisi üzerine kurulu modellerden biri Tuan Phung-Duc'un“Exact solutions for M/M/c/Setup”makalesinde verilmis¸tir. Bu makale önerdiği modelin durağan analizini yapmış, bu analizi kullanarak modelin birim zaman başına ortalama enerji maliyetini hesaplamış ve bu maliyetin model parametrelerine nasıl bağlı olduğunun bir analizini vermiştir. M/M/c/Setup modeli c veri sunucusundan oluşur ve bu sunucuların“açık,”“kapalı”ve“açılıyor”(setup) hallerinden birinde olduğunu varsayar. M/M/c/Setup modelinde, her sunucu için, açılma zamanının üssel dağılıma sahip bir rassal değişken olduğu varsayılır. Bu çalışmamızda M/M/c/Setup modelini şu şekilde değiştiriyoruz: açılma süresini rassal bir değişken almak yerine sabit bir zaman alıyoruz; bu modele M/M/c/dSetup diyelim. Bu varsayım altında sistemin birim zaman başına ortalama enerji maliyetini simülasyon kullaranak yaklaşık olarak hesaplıyoruz ve M/M/c/Setup sisteminin ortalama enerji maliyetiyle karşılaştırıyoruz. Analizimizin temel sonucu şudur: M/M/c/Setup sisteminin ortalama birim zaman enerji maliyeti M/M/c/dSetup sisteminin ortalama birim zaman enerji maliyetinin altında kalmakla beraber bu iki sistemin ortalama birim zaman enerji maliyetleri birbirlerine çok yakın çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Data centers, which are networks consisting of thousands of computers, are central objects in the global computation infrastructure. Typical data centers today may consume as much electricity as a small town. Thus, it is of interest to build models of these centers that allow one to study / optimize their energy usage. One of the models for the energy usage based on queueng theory is the one developed in“Exact Solutions for M/M/c/Setup Queues”by Tuan Phung-Duc. The same work carries out a stationary analysis of the developed model to compute the long term average energy cost per unit time. The model of Phung-Duc assumes that the data center consists of c servers and that the servers are in one of the following three modes: running, stopped or in setup. The setup mode is assumed to last a random exponentially distributed time. We modify this model as follows: we replace exponentially distributed setup times with a fixed deterministic setup time. We call the resulting model M/M/c/dSetup: We approximate the long term average cost per unit time via simulation and compare this cost with that of the M/M/c/Setup system. Our main finding are as follows: the average energy cost of these systems provide good approximations of one another. Secondly, the average energy cost of the M=M=c=Setup system provides a lower bound for that of the M/M/c/xSetup system.