Modeling advanced fund transfer pricing with an application of hull-white interest-rate tree in Turkish banking sector
Türk bankacılık sektöründe hull-white faiz oranı örgüsünü uygulayarak gelişmiş fon transfer fiyatlama modellemesi
  1. Tez No: 476742
  2. Yazar: BEGZOD SHAKIROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERHARD WİEHELM WEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Matematik, Banking, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
The Financial Crisis in 2008 has revealed the need for a more advanced management of liquidity risk in financial institutions. This thesis aims to introduce and implement an advanced Fund Transfer Pricing (FTP) model into banking industries of the developing countries. The methodology of the FTP model, constructed in this research, measures the cost of a product's cash-flows by splitting them into a deterministic and a stochastic component. The cost of the deterministic part is assessed as an equivalent of the credit-default premium of an institution, whereas the cost of the stochastic component is modeled by a Brownian Motion. Moreover, in order to forecast the future outlook of FTP rates, a simulation of benchmark Interest Rates with an application of Hull-White model has been performed. The information provided by the expected cost of funding could be a guide to the management of a financial institution. The cost of Basel III liquidity metrics have also been applied into the model, which is one of the main contributions of this thesis to the field of Financial Mathematics. This thesis ends with a conclusion and a preview to future investigations and applications.
Özet (Çeviri)
2008'deki Finansal Kriz, finansal kuruluşlarda likidite riskinin daha gelişmiş yönetimine duyulan ihtiyacı ortaya koymuştur. Bu tez, gelişmiş bir Fon Transfer Fiyatlandırması (FTF) modelinin gelişmekte olan ülkelerin bankacılık sektörlerine tanıtılmasını ve uygulanmasını amaçlamaktadır. Bu araştırmada oluşturulan FTF modelinin metodolojisi, bir ürünün nakit akışlarının maliyetini, deterministik ve stokastik bileşenlere bölerek ölçmektedir. Deterministik kısmın maliyeti, bir kurumun kredi temerrüt primi karşılığı olarak değerlendirilirken, stokastik kısmın maliyeti Brown Devinimi ile modellenmiştir. Ayrıca, gelecekteki FTF oranlarının görünümünü tahmin edebilmek için, Hull-White modeli uygulanarak benchmark faiz oranlarının simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Beklenen finansman maliyeti ile sağlanan bilgiler, bir finansal kurumun yönetimine rehberlik edebilir. Basel III likidite ölçumlerinin maliyetinin modele uygulanması da bu tezin Finansal Matematik alanına temel katkılarından biridir. Tez gelecek araştırmalara ve uygulamalara yönelik bir sonuç ve önizleme ile sona ermektedir.