Operation and development of at-line control strategy for the biogas plant in Hamburg
Hamburg'ta biyogaz tesisi işletimi ve at-line kontrol yönteminin geliştirilmesi
- Tez No: 476779
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fosil yakıtların kullanımının artması, zararlı gaz emisyonlarının artmasına sebep olmakta ve bütün dünyayı ve dünya üzerinde yaşayan canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının günden güne popüler olmasına sebep olmaktadır. Anaerobik fermentasyon ile hiç atık üretmeden ve aynı zamanda biyolojik atıkların değerlendirilmesine olanak sağlayarak enerji üretilebilir. Anaerobik fermentasyon prosesi dört adımdan oluşur ve her basamakta farklı türde mikroorganizmalar görev almaktadır. Bundan dolayı her bir adımda görev alan mirrorganizmalara uygun yaşamsal koşulların sağlanması gerekmektedir. Bir adımın ürünü diğer adımın hammaddesi olarak kullanılmakta ve proses sürekli olarak devam etmektedir. Herhangi bir adımda oluşabileek bir sorun, diğer adımları direk olarak etkilemekte ve prosesisin verimini düşürmekte ve hatta bazı durumlarda inhibe olmasına sebep olmaktadır. Bu tezde, pilot ölçekte biyogaz tesisi işletimi ve NIR spektroskopi yönteminin on-line kontrol yöntemi olarak kullanılması araştırıldı. Biyogaz tesisi işletimi süresince günlük, haftalık, aylık ve yıllık kontroller yapıldı. Haftalık olarak fermenterden numune alındı, TKM, TUKM, pH, FOS/TAC, NH4-N, TNCD, VFA ve HCO3- analizleri laboratuvarda yapıldı. Daha önce de bahsedildiği gibi, Near Infrared (NIR) spektroskopi yöntemi, çevrimiçi tesis işletimini geliştirmek üzere kullanıldı. Pilot biyogaz tesisinden alınan 24 numune NIR spektroskopi ile biyogaz tesisi kontrol parametreleri için kalibrasyon modeli kurmak üzere kullanıldı. Kurulan kalibrasyon modellerinin kullanılabilirliği, korelasyon katsayısı (R2) ve performans sapma oranı (RPD) sonuçlarına bağlı olarak belirlendi. Daha önce yapılan çalışmalara bağlı olarak, elde edilen kalibrasyon modeli kurulumu sonuçlarının biyogaz tesisine uygun olduğu gözlenmiştir. Sonuçları geliştirmek ve daha güvenilir hale getirmek için numune sayısı arttırılırak ve/ veya farklı tesislerin analiz sonuçları ile de çalışmaya devam edilebilir.
Özet (Çeviri)
Increased fossil fuel usage have affected all over the world and living organisms in negative way. Because of that, renewable energy had a good place in research areas about application of renewable energy. Biogas production by anaerobic digestion technology have been consideredas a new energy source. Application of anaerobic digestion technology offers new research oppurtunities to improve implementation in better way. Improving of on-line monitoring systems for biogas plants nowadays is significant topic. However, NIR spectroscopy is used as at-line controlling method, it is possible to integrate this system to biogas plant as an on-line monitoring method, which gives better monitoring oppurtunity. On the other hand, different kind of susbstrates have been used at biogas plants for years. With the aim of improving biogas production efficiency of biogas plants, new substrates usage in single way or as mixture is another topic to be improved. This thesis rewievs general operation of a pilot scale biogas plant and development of NIR spectroscopy implementation as on-line monitoring system. Biogas plants monitoring was conducted with daily, weekly, monthly and yearly controls. Laboratory analyses were applied weekly to analyse DM, oDM, pH, FOS/TAC, NH4-N, TNCD, VFA and HCO3-. 24 number of samples from biogas plant were used to improve calibration model for biogas plant monitoring parameters. Usability of parameters were evaluated depend on value of correlation coefficient (R2) and value of Ratio of Performance to Derivation (RPD) . Based on previous researches, results were worth for biogas plant samples. It is necessary to continue further researches.