Uluslararası ilişkiler bağlamında James Bond Serisi'nin incelenmesi
An examination of James Bond series in international relationships context
  1. Tez No: 476796
  2. Yazar: BURÇİN KEMAL SELVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Uluslararası İlişkiler, Performing and Visual Arts, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
James Bond filmleri 50 yılı aşkın bir süredir sinema dünyasında prestijli bir konuma sahip olmuştur. Bond karakterlerinin yakışıklı ve karizmatik olmalarının yanında, Dünya'nın her yerine seyahat etmekte, güzel kadınlarla birlikte olmakta, lüks otellerde kalmakta, spor araçlar ve son teknoloji ürünler kullanmaktadırlar. Filmlerde Bond'un karşılaştığı siyasi meseleler tamamiyle Batı'nın ideolojik yaklaşımına göre ele alınmaktadır. Bu çalışmada, filmlere konu olan kişiler, ülkeler ve olaylar uluslararası ilişkiler bağlamında incelenecektir
Özet (Çeviri)
James Bond films have had a prestigious position for more than fifty years in cinema world. Bond's characthers are handsome and charismatic, they also travelling across the World, being with beatiful women, staying luxurous hotels, driving sports cars and using high technology equipments. The political issues which are encountered to Bond in films were absolutely handled according to ideologic perpective of the West. İn this study, the people, countries and events that are main subject of films are going to be examined in international relationships context.