Seyfeddin el- Amidi'nin ismetü'l- enbiya konusundaki görüşleri
The views of Saifuddin al- Amidi about ismet al- anbiya
  1. Tez No: 476797
  2. Yazar: FATMA AKAN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YURDAGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hȃriciler'in aşırı bir kolu olan Ezȃrika dışında bütün İslȃm mezhepleri, peygamberlerin günahtan korunmuşluğunu (ismet) kabul ederken, ismetin zamanı ve mȃhiyeti konusunda ihtilȃfa düşmüşlerdir. Peygamberlerin ma'sȗm olması, onların küçük- büyük her türlü günahtan uzak oldukları anlamına mı gelir? Onların unutarak veya hatȃ ile günah işlemeleri mümkün müdür? Peygamberlerin risȃlet davȃlarından önceki dönemde de ma'sȗm oldukları söylenebilir mi? Bu sorular, ilk dönemlerden itibȃren nübüvvet müessesesi tartışmalarının merkezinde yer almıştır. Müteahhir Eş'ȃrȋ kelȃmının önemli ȃlimlerinden birisi olan Seyfeddȋn el- Ȃmidȋ, bu konuda yaptığı açıklamalarla, gerek takip ettiği yöntem bakımından gerekse delillerinin tutarlılığı açısından oldukça özgün ve başarılı bir ismet savunusu ortaya koymaya muvaffak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Among all Muslim schools and sects, except a radical branch of the Khārijī sect, there is an agreement that the prophets are prevented from disobedience ('isma). There is, however, disagreement as to time and nature of the infallibility. Is the prophetic impeccability include all disobedient acts, serious nature they are (kabīra) or not serious? Could the prophets commit such wrong deeds unintentionally? And were they also prevented in the period before their prophetic mission? From the early days these questions were central about the institution of prophethood. Saifaddīn al- Āmidī, one of the most important mutaahhir 'aš'arī theologians, introduced an accomplished, original and viable argument in regards to the impeccability of the prophets not only by his explanation but also by his methods.