Oyun içi reklama yönelik bir inceleme
An analys of in-game advertising
- Tez No: 476795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA UZUNÇARŞILI SOYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Oyun, insandan önce var olmuş bir kavramdır. Tarihsel süreç içerisinde farklı şekillerde biçim bulmuş, farklı kültürler tarafından yorumlanmıştır. İnsanlık kendini çoğu zaman oyunla ifade etmiş ve oyun, her dönemde insanın gerçek hayatının basit bir şekilde ifade edilmiş halini oluşturmuştur. Günümüzde ise dijitalleşmeyle birlikte oyun kavramı farklı bir boyut kazanmıştır. Gittikçe popülerleşen ve insanın günlük yaşantısının içerisine dâhil olan oyunlar, reklamcılık sektörünün ilgisini çekmiş ve böylece oyun içi reklamcılık kavramını ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmada oyun içi reklamcılığın yeni bir mecra olarak irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda oyun, oyun endüstrisi ve oyun içi reklamcılık kavramları açıklanmış; her biri için ayrı ayrı olmak üzere, 2016 yılı en çok oynanan 20 bilgisayar oyunu, 20 mobil ve 20 sosyal oyun arasından seçilen ve içerisinde en çok oyun içi reklama rastlanan toplam 9 oyun araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre reklamların oyunlar içerisine farklı biçimlerde yerleştirildiği görülmüştür. Bilgisayar oyunlarının oyuncuyla daha fazla etkileşime giren reklamlara açık olduğu ve reklam yerleştirme biçimlerinin genel olarak ürün yerleştirme yöntemine benzediği saptanmıştır. Mobil oyunlar içerisine yerleştirilen reklamların oyunun içerisinde direkt olarak ya da belli kazanımlar karşılığı yerleştirildiği görülmüştür. Sosyal oyunlarda ise bilgisayar oyunlarına benzer bir şekilde oyuncuyla etkileşime giren bir yöntem belirlendiği ve bunun dışında oyuncuyu reklamdan çok sosyalleşmeye yönlendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The game is a concept that existed before man. It has been shaped in different ways in the historical process and interpreted by different cultures. Humanity has often expressed itself through play, and the game has always been a simple expression of the real life of man. Today, with the digitalization, the game concept has gained a different dimension. The games getting popular and included in the daily life of the people attracted the attention of the advertising industry and thus the concept of in-game advertising has emerged. In this study, it was aimed to examine in-game advertising as a new field. For this purpose, the concepts of game, game industry and in-game advertising are explained; A total of 9 games selected from among the 20 most played computer games, 20 mobile and 20 social games in 2016, with the most in-game advertisements, were searched individually. According to the results obtained in the research, it has been seen that advertisements are placed in different forms within games. It has been determined that computer games are open to ads that interact more with gamers, and that ad placement schemes generally resemble product placement. It has been seen that ads placed in mobile games are placed directly in the game or in returns of certain gains. In social games, similar to computer games, a method of interacting with the player has been determined, and besides this, the player has been directed to socialize rather than advertisement.