Takım tezgahlarında kinematik yapının örneklerle incelenmesi ve Türkiye'de üretilen freze tezgahlarının kinematik yapısı
- Tez No: 3907
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR BENGİSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Takım tezgahlarının kinematik yapıları çok fazla çeşitli ve komplekstir. Bu nedenle, bu yapıların, teker teker ele alınıp incelenmesi oldukça zordur. Takım tezgahlarının kinematik yapılarının, kinematik gruplardan oluştuğu dü şünülerek, takım tezgahlarını, bu grupların cinsine ve sayısına göre sınıflandırmak mümkündür. Bu çalışmada, bu tür bir sınıflandırma yapılarak, yapıların incelenmesi basitleştirilmiş ve aynı zamanda takım tezgahları, kine matik verilerle uyum içinde şist emat ize edilmiştir. Daha sonra her kinematik yapı, uygun örneklerle anlatılarak, bütün takım tezgahlarının kinematik yapıları hakkında ge nel bir bilgi verilmiş, kinematik grupların bağlantı şe killeri incelenmiş ve kinematik hassasiyetle, üretim ka pasitesini artırmak için, kinematik yapıda yapılabilecek değişiklikler örneklerle açıklanmıştır. Bu teorik çalışmadan sonra, Türkiye%de, TAKSAN Takım Tez gahları Sanayii ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen universal freze tezgahı, oluşturulan kinematik modele uygun olarak incelenmiş daha sonra da STRQJIHPORT (TOS Çekoslavakya) ve INF RATI R2A (0RAD2A Romanya) firmalarınca üretilen fre ze tezgahları ile kıyaslanmiştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The kinematic structures of machine tools are very comp lex and there are several varieties of the kinematic structures. Therefore, it is highly difficult to analyse these kinematic structures individually. If it is assumed that the kinematic structures of machine tools are compo sed of several kinematic groups, the machine tools can be classified according to the number and kind of these kine matic groups. In this study, the analysis of the kinema tic structures are simplified using such a classification and they are systematized in agreement with the kinematic data. The kinematic structures and interconnection of the kinematic groups are analysed by using suitable examples and a general information about the kinematic structures of machine tools are presented. Then, the modifications which can be made in the kinematic structures are inves tigated on kinematic models to increase the kinematical accuracy and the production capacity of machine tools. After this theoretical study, the universal milling mac hine produced by TAKSAN Machine Tools Industry and Trade Co. in Turkey, is investigated according to the theoreti cal model developed in this study and compared to the milling machines produced by STROJIMPORT-Czechoslovakia and INFRATIREA-Romania. IV