Paraquat'ın farelerin akciğerlerindeki adenozin deaminaz aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of paraquat on adenosine deaminase activity in the lungs of mice (Mus musculus-swiss albino)
- Tez No: 70586
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
29 6. ÖZET Bu çalışmada, yabancı otlarla mücadelede bir herbisit olarak kullanılan Paraquat 'm LD30 (20 mg.kg-10) dozu Mus musculus- Swiss albino farelere intraperitona! yoldan uygulanarak 2, 4, 8, 16, 32, 64 ve 72 saat sonra akciğer Adenozin deaminaz aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, Paraquat akciğerlerde Adenozin deaminaz aktivitesinde başlangıçta önemli bir inhibisyon oluştururken 16. saatten sonra bu inhibisyon yerini aktivitasyona bırakmış, 64 ve72. saatlerde istatistiksel olarak önemli bir artış bulunmuştur. 7. SUMMARY INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF PARAQUAT ON ADENOSINE DEAMINASE ACTIVITY IN THE LUNGS OF MICE (Mus musculus - Swiss albino) In this study, the effects of a LD30 (20 mg.kg"1) dose of Paraquat that is widely using in the struggle of the wild plants as a herbiside has been investigated on Adenosine deaminase activity in the lung of mice after 2, 4, 8, 16, 32, 64 and 72 hours it was applied intraperitoneaily to Mus musculus- swiss albino. It has been found that the agent caused significant inhibition on the ADA activity at the begginning of the application time. On the other hand this inhibition was there replaced by activation after 16 th hour and statistically significant increase (in the ADA enzyme activity) was found in the 64 th and 72 nd hours.
Özet (Çeviri)
29 6. ÖZET Bu çalışmada, yabancı otlarla mücadelede bir herbisit olarak kullanılan Paraquat 'm LD30 (20 mg.kg-10) dozu Mus musculus- Swiss albino farelere intraperitona! yoldan uygulanarak 2, 4, 8, 16, 32, 64 ve 72 saat sonra akciğer Adenozin deaminaz aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, Paraquat akciğerlerde Adenozin deaminaz aktivitesinde başlangıçta önemli bir inhibisyon oluştururken 16. saatten sonra bu inhibisyon yerini aktivitasyona bırakmış, 64 ve72. saatlerde istatistiksel olarak önemli bir artış bulunmuştur. 7. SUMMARY INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF PARAQUAT ON ADENOSINE DEAMINASE ACTIVITY IN THE LUNGS OF MICE (Mus musculus - Swiss albino) In this study, the effects of a LD30 (20 mg.kg"1) dose of Paraquat that is widely using in the struggle of the wild plants as a herbiside has been investigated on Adenosine deaminase activity in the lung of mice after 2, 4, 8, 16, 32, 64 and 72 hours it was applied intraperitoneaily to Mus musculus- swiss albino. It has been found that the agent caused significant inhibition on the ADA activity at the begginning of the application time. On the other hand this inhibition was there replaced by activation after 16 th hour and statistically significant increase (in the ADA enzyme activity) was found in the 64 th and 72 nd hours.30 8. KAYNAKLAR 1- Newsholme, E. A. and Leech, A.R.: Biochemistry for the medical sciences. P. 158-166, John Wiley and Sons Ltd., Printed and Bound in Great Britain, 1983. 2- Palmeira,C.M., Moreno, A. J., Madeira, V.M.C.:Metabolic alterations in hepatocytes promoted by the herbicides paraquat, dinoseb and 2,4- D.Arch.Toxicoi.68: p.24-31,1994. 3- Sauer,J.M., SipesJ.G: Modulation of chemical-induced lung and liver toxicity by all trans retinol in the male Sprague-Dawley rat.Toxicology. 105,237- 249,1995. 4- Saenz, M.E., Acorinti, J., Tortoreili, M.: Toxicity of paraquat to a green alga scenedesmus acutus. J. Environ. Sci. Health. B 2812, p. 193- 204, 1993. 5- WHO (World Health Organization): Environmental Health Criteria 39, Paraquat and Diquat. Geneva, 1984. 6- De Gray, J. A., Ramakrishna Rao, D.N., Mason, R.P.: Reduction of paraquat and relate bipyridylium compounds to free radical metabolites by rat hepatocytes. Archives of Biochem. and Biophysics. 289, No.l, August 15, p. 145-152, 1991. 7- Puapairoj, P., Cui, L., Ogawa, K., Akagî, K., Hasegawa, R., îro, N.: Effect of ethanoi on paraquat toxicity în F 344 Rats. Fd chem. Toxic. 32, No. 4, p. 379- 386, 1994. 8- Bismuth, C, Hall, A.H., Baud, F.J., Barron, S.: Pulmonary dysfunction in survivors of Acute paraquat poissoning. Vet. Hum. Toxicol. 38 (3); 220- 2, Jun 1996. 9- Nagao, M., Takatori, T., Inoue, K., Shimizu, M., Terazawa, K., Akabane, H.; Immuno Histochemical localization and dynamics of paraquat in small intestine liver and kidney. Toxicolgy. 63, p. 167- 182, 1990