Kara Sinân Yûsuf B. Abdulmelik'in Ravâhu'l-Ervâh Bi Şerhi Merâhi'l-Ervâh isimli eserinin tahkiki
The verification of the book Ravâhu'l-Ervâh Bi Şerhi Merâhi'l-Ervâh By Kara Sinân Yûsuf B. Abdulmelik
- Tez No: 476910
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tez Kara Sinân'ın kütüphanelerde yazma hâlinde bulunan Ravâhu'l-Ervâh bi şerhi Merâhi'l-Ervâh adlı eserini tahkik esaslarına uygun bir şekilde yayıma hazır hâle getirerek Arap Dili ile ilgilenenlerin istifadesine sunmayı amaçlamaktadır.Bu gayeyi gerçekleştirmek için tezimiz giriş bölümünden sonra üç bölüme ayrılmıştır: Giriş bölümünde; Sarf ilminin önemi, tezimizin gayesi ve kapsamı anlatılmıştır. Birinci bölümde; Kara Sinân'ın hayatı, şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; tezimizin konusu olan Ravâhu'l-Ervâh bi şerhi Merâhi'l-Ervâh isimli eser hakkındaki genel bilgiler, muhtevası, kaynakları, şerh özellikleri ve ilgili alandaki yeri inceledikten sonra tahkikte esas alınan nüshalar ve tahkik metodu anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; Ravâhu'l-Ervâh'ın tahkik esaslarına uygun bir şekilde metni oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our dissertation aims to edit critically Rawah al-Arwah bi'sharh Marah al-Arwah by Kara Sinan, which is preserved in libraries as manuscripts, and to present it for the use of those who are interested in Arabic language. To this end, we have divided our dissertation in three chapters following the introductory part: In the Introduction, we tell about the significance of the science of sarf, the purpose and scope of our dissertation. In the chapter one, we inform of the life, personality and works of Kara Sinan. In the chapter two, first we examine the general information, content, sources, exegetical features, and place in the relevant field, of Rawah al-Arwah bi'sharh Marah al-Arwah, which constitutes the subject of our study, and then we tell about the manuscripts we depend on and about our method in the edition. In the chapter three, we construct the text of Rawah al-Arwah in line with the principles of critical edition.