İslâm Hukukunda iskonto
Discount in Islamic Law
  1. Tez No: 476911
  2. Yazar: YASİN GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İslâm hukukunda ilk dönemlerden itibaren tartışılan, günümüz İslâm İktisadı araştırmalarında da güncelliğini koruyan konulardan biri olan, borçlu ile alacaklı arasına üçüncü bir şahıs girmeksizin vadeli edimlerde erken ödemeye karşılık yapılan indirim, fakihlerin büyük çoğunluğu tarafından haramlığı Kur'an'la sabit olan borç faizine benzediği öne sürülerek faiz yasağı kapsamında değerlendirilmiştir. Yine sahâbeden günümüze kadar bir kısım fakihlere göre ise söz konusu işlem, bir tür karşılıklı yardımlaşma veya haksız kazanç ve sebepsiz zenginleşmenin önüne geçme olarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada klasik dönemde iskontoya olumlu ve olumsuz bakan her iki gruptan fakihler tespit edilip meseleyle ilişkili gösterdikleri deliller tahlil edilecektir. Ayrıca iskontoyla ilişkilendirilen bazı kavram ve akitler de ele alınıp konuyla ilgili tartışmalara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
It is argued that the discount on early payment in term debts without entering a third party between the debtor and the creditor, which is one of the topics that keeps popularity in Islamic economic researches, which has been discussed since the first periods in Islamic law, and seen as similar to the debt interest that fixed with the Qur'an, by the majority of the judges and evaluated in the scope of prohibition of interest. Again according to some jurisprudences from sahaba till today, this process is interpreted as a kind of mutual help or avoidance of unfair gain and unjust enrichment. In this study, the judges from the two groups, who look at the positive and negative aspects of discounting in the classical period, will be determined and the evidence they show related to this will be analyzed. In addition, some concepts and contracts related to discounting will be discussed and related discussions will be discussed.