Trade effects of regional integration on COMESA-FTA economy:The case of Ethiopia
COMESA-FTA ekonomilerinde bölgesel entegrasyonun ticaret etkileri:Etiyyopya'nın vaka incelemesi
  1. Tez No: 476918
  2. Yazar: AKALU WOGDERESEGN WOLDEMICHEAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM TURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Etiyopyaekonomisinin COMESA-FTA'ya katılmasıyla COMESA ekonomisi üzerindeki bölgesel ekonomik entegrasyonun ticari etkisinin karşılaştırmalı olarak anlaşılmasına katkıdabulunmuştur.Etiyopya, geri kalan üye ülkelerle olan ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmek için Aralık 1994'te COMESA'ya katılmıştır.Çalışma, ticaret performansı ölçümlerini kullanmış ve COMESA üye ülkelerinin ticaret rekabetçiliği üzerindeki tarife ve tarife dışı bariyer etkisini değerlendirmiştir.Araştırmanın amacına ulaşması için literatür bazlı ikincil veri kaynakları kullanılmıştır.Ayrıca çalışma, bu tarifenin kaldırılmasının gelir, refah ve ticaret etkilerini aynı zamanda ticaret liberalizasyonunun Etiyopya'nın ekonomisi üzerindeki etkisini değerlendirmıştır. Seçilmiş COMESA üye ülkeleri için entegrasyonun ticaret etkileri Afrika'daki diğer bölgesel işbirliği ile karşılaştırıldığında analiz edilmektedir.Çalışma ayrıca, COMESA'da bölgesel entegrasyonun potansiyel fayda ve maliyetlerini Afrika'daki diğer bölgesel işbirliği için de değerlendirmiştir.Ek olarak, bölgedeki üye ülkelerin fiziksel entegrasyonu için ticaretin kolaylaştırılmasına da özen göstermiştir.Son olarak, çalışma, Etiyopya-COMESA ekonomik ve ticaret ilişkisine genelbakışı ortaya koymuştur. Çalışma, Etiyopya'nın COMESA-FTA üye ülkeleriyle olan ticaret performansını artırmak için büyük fırsatlar bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study contributed to comparative understanding of trade effect of regional economic integration on COMESA economy with particular reference to possible joining ofEthiopian economyto COMESA-FTA. Ethiopia has joined to COMESA since December 1994 in order to promote its economic and trade relations with the rest of member states. The study has employed trade performance measures and assessment of tariff andnon-tariff barrier impact on trade competitiveness of COMESA member states. To achieve the aim of the studyliterature based secondary data sources was used. Furthermore, the study assessed the revenue, welfare and trade effects of such tariff abolition and influence oftrade liberalization on the Ethiopian economy, while trade effects of integration were also analysed for selected COMESA member states in comparison with other regional cooperation within Africa. The study also assessed the potential benefit and costs of regional integration in COMESA which is applicable for other regional cooperation in Africa. It also examines the role of trade facilitation for physical integration of member countries in the region. Finally, the study presented overview of Ethiopia-COMESA economic and trade relations. The study has found that there are big opportunities to increase Ethiopia's trade performance with COMESA-FTA member states.