4.sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde eğitsel oyun yöntemi ile öğretim
Teaching through educational game method in 4th grade religion and ethics course
  1. Tez No: 476917
  2. Yazar: NURSEL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı İlkokul 4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Eğitsel Oyun yönteminin öğrenci başarısına ve derse karşı tutuma etkisini belirlemektir. Araştırmada deneysel model kullanılmıştır. Bu araştırma deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grubu içerir. İlkokul 4.sınıf müfredatında verilen kazanımlar dikkate alınarak ön test ve son test hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de öğrenim gören ilkokul 4.sınıf öğrencileri, çalışma evrenini İstanbul'da öğrenim gören 4.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Uygulama 2016–2017 Eğitim-öğretim yılı İstanbul/Ümraniye Teletaş İlkokulu 4/A ( Deney grubu) ve 4/I (Kontrol grubu) sınıflarında yapılmıştır. Araştırmada deney grubunda ağırlıklı olarak eğitsel oyun yöntemi, kontrol grubunda ise ağırlıklı olarak öğretmen merkezli yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to identify the effect of the educational game method on 4th grade students' success and their attitudes in teaching the Religion and Ethics course. This research includes two groups, those are experiment group and control group. Pretest and posttest were prepared under consideration of 4th grade school curriculum. The population of the research was the 4th grade students who are studying in Turkey and target population of the study was the 4th grade students who are studying in Istanbul. The research was applied in 2016-2017 education year in Istanbul/Umraniye Teletas Primary School to students of the 4/A(Experiment Group) and 4/B(Control Group) classes. Educational game method was mainly used on the experiment group and traditional method was mainly used on the control group in the research.