İlahiyat fakültesi öğrencilerinin dine bakışı: Müif örneği
Wiew of religion of students of faculty of theology : Müif case
  1. Tez No: 476934
  2. Yazar: FİRDEVS ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin dine bakışlarını görmektir. Araştırmamızın birinci bölümünde araştırma konumuzun birer parçası olan gençlik, din, dindarlık ve kimlik kavramlarının kavramsal çerçevesi bağlamında belge tarama metodu kullanılmıştır. İkinci bölüm ise uygulamalı araştırma olarak anket tekniği ile devam etmektedir. Anketimizde dindarlık fenomeni beş boyut çerçevesinde hazırlanarak dört sayfalık anket 300 öğrenciye sunuluştur. Veri elde etme aracı olarak dağıttığımız anketlerin sunduğu ham bilgilerin çözümlenmesinde bilgisayar ortamında SPSS istatistiksel paket program kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımı uygulanmıştır. Ayrıca geçmişte Üniversite gençliğinin dine bakış açısını görmek amacıyla yapılmış, seçtiğimiz üç çalışmayı sonuç bölümünde karşılıklı genel bir değerlendirmesini yapmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to see views of students of theology faculty attitudes towards religion. In the first part of our research, document scanning method was used in the context of the conceptual framework of the concepts of youth, religion, religiosity and identity which are parts of our research subject. The second part continues with the questionnarie technique as applied research. In our questionnarie, religiousness phenonema were presented to 300 students with in a four-page questionnarie prepared in five dimensons. SPSS statistical package programme was used in the analysis of the raw data provided by questionnaries as data acquistion tool. In the analysis of the data percentage and freguency distribution were applied. In addition, we have made a general evaluation in the result section for three studies that we choose with intent to see the point of view of the university youth about religion.