Şirketlerde iş analizi ve iş dizaynının önemi ve örnek uygulama
The importance of job analysis and job design in companies and a sample application
- Tez No: 476978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez çalışmasında iş örgütlerinde düşük maliyet, yüksek kalite, işlerin doğru, etkin ve sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi amacıyla, şirketlerde yer alan her işin nitelikleri, nicelikleri, gerekleri, sorumlulukları ve çalışma koşullarını bilimsel yöntemlerle inceleyen, bilgi toplayan teknikler incelenmiştir.“İş Analizi ve İş Dizaynı”çalışmalarının amacı iş yerlerinin verimliliğini artırmak, yani bir nevi karlılığa fayda sağlamak ve şirket değerlerinin korumasını sağlamaktır. Son yıllarda şirketlerde işler çoğalmakta ve eleman sayısı artmaktadır. Bu nedenle yapılan işlerin ve görevlerin gözden geçirelerek yeniden düzenlenmesi, çeşitli şekillerle en uygun biçimde birleştirilmesi gerekmektedir. Burada amaç ise iş dizaynını kullanarak işlerin doğasını daha motivasyonel hale getirmekdir. Çalışanların iş tatmini ve verimlilikleri üzerinde etkili olan işlerin değişik faktörlerin dikkate alınarak yapılarının yeniden düzenlenmesi günümüz insan kaynakları yönetiminin en önemli işlevlerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Tezde öncelikle insan kaynakları yönetiminde iş analizi süreci ele alınacak, daha sonra iş dizaynı çalışmaları incelenecek, son olarak“The Green Park Hotels and Resorts”Merter şubesinde, çalışanlara iş analizi uygulaması yapılarak, iş tanımları hazırlanacak ve çıkan sonuçlara göre iş dizaynı için önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information gathering techniques, the qualities, quantities, requirements, responsibilities and working conditions of every job in companies in a scientific way are researched in order to evaluate low cost, high quality, jobs in a correct, effective and healthy way in organizations .“Job Analysis and Job Design”aims to increase the productivity of the workplaces, that is to provide benefits to profitability and to protect the company values. In recent years , jobs have grown in companies and the number of employees is increasing. Therefore , the tasks to be done and the tasks to be renewed by overviewing must be combined in various ways in the most appropriate way. The aim here is to make the nature of work more motivational by using job design. The reorganization of the structures taking into account the different factors of jobs that affect the work satisfaction and productivity of the employees is one of the most important functions of today's human resources management. In this thesis, first of all, job analysis in human resources management will be discussed, then job design studies will be examined and finally job descriptions will be prepared by applying job analysis to the employees and it will be given some suggestion for new job design at“The Green Park Hotels and Resorts”Merter.