Hizmet içi eğitimin sağlık çalışanlarının mesleki tatminine etkisi
The impact of in-service training of health workers on professional satisfaction
  1. Tez No: 476977
  2. Yazar: FATMA SOYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER USTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı hizmet içi eğitimin sağlık çalışanlarının mesleki tatminine olan etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul Avrupa Yakasında bulunan Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı hastanelerde çalışan sağlık personeli oluşturmaktadır. Bu çalışmada güvenirliliği sağlamak amacıyla 384 sağlık personeliyle çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formları üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özelliklere ilişkin sorular, ikinci bölümde hizmet içi eğitim algısına ilişkin sorular ve üçüncü bölümde mesleki tatmine yönelik sorular yer almaktadır. Çalışmada veri analizleri SPSS 16 paket programı ile yapılmıştır. Veri analizinde, frekans, yüzde, tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre hizmet içi eğitim ve mesleki tatmin arasındaki ilişkinin yönü pozitiftir. Hem mesleki tatmin hem de hizmet içi eğitim ölçeklerinin alt ölçekleri arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki mevcuttur. Hizmet içi eğitim algısı arttıkça mesleki tatmin algısı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact in-service training of health workers on their professional satisfaction. The population of the study is consisted of the medical staff working in the hospitals belonging to Public Hospitals Union located in the European side of Istanbul. In this study, it has been studied with 384 health in order to obtain the reliability. The questionnaire which was used as data collection tool is composed of three sections: The first section contains the questions about demographic chracteristics while the second section is consisted of the questions about the perception of in-service training finally, the third section includes the questions devoted to questions about the professional satisfaction. Data analysis in the study have been made with SPSS 16 package program furthermore, in the study data analysis frequency, percentage, descriptive statistics, t test, ANOVA and Pearson correlation test were applied. According to the research results, in-service training and the direction of the relationship between professional satisfaction is positive. Both professionaly satisfying and significant relationships between the subscales of the scale there is a positive relationship inservice training. The perception of inservice training as it increases the perception of professional satisfaction increases.