Abbasiler Döneminde Emirü'l Ümeralık ve Türk Emirü'l Ümeralar (936-946)
Institution of Emiru'l Umera in the Abbasid State and Turkish Emiru'l Umeras (936-940)
- Tez No: 477007
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İslam Devletinde Emevi iktidarından sonra yönetimi Abbasiler ele geçirmiştir. Bu yönetim değişikliği İslam devleti açısından basit bir değişiklik değil köklü bir ihtilaldir. Abbasi iktidarının başlangıcından itibaren hemen hemen her döneminde de Türk Milleti etkin rol oynamıştır. Türkler Abbasi halifelerini genellikle vesayet altına almış ve halifenin zayıf olduğu durumlarda devlet yönetimini tamamen ele almıştır. Bu Türk iktidarı dönemini iki bölümde inceleyeceğiz birinci bölüm“Türk Kumandanlar Devri”ikinci bölüm ise“Emirü'l Ümeralık Kurumu”olacaktır. Her iki devirde de kanlı çatışmalar, şiddetli iktidar kavgaları olmuş, bu çatışmalar her iki tarafa da epey zarar vermiştir. Bu yüzden hem Abbasi iktidarı zayıflamış hem Türk nüfuzu azalmıştır. Türkler bu zayıflamanın neticesinde başka bölgelere giderek müstakil yönetimler kurmuş ve varlığını sürdürmüştür. Ancak Abbasi hanedanlığı yok olma sürecine girerek kendisini toparlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the Islamic State Abbasid took control of management after Umayyad power. This management alteration is not a simple but a profound revolution in terus of Islamic State. Since the beginning of Abbasid power in almost all eras Turks have played a crucial role. Turks generally take Abbasid caliphets under control and take control totally caliphet when the caliphet is low in power. This Turk dominant era will be analyzed us“Turks Commanders Era”as the first part and“Emirü'l Ümera Association”as the second part. Both eras witnessed bloody confilcts. Fierce throne fights and both sides were harwed overwhelwingly. Thus, not only Abbasid power weakened, but also Turks population decreased. As a result of this decrease, Turks migrated into the various regions and originated autonomus states and lived. However Abbasid dynasty entered into destruction phase and couldn't gather itself up.