Cumhuriyetin 50. yıl kuruluş yıldönümü kutlamaları
50th anniversary celebration of Republic foundation
- Tez No: 477034
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Toplumlar eski çağlardan bu yana ayin, tören, festival, karnaval, kutlama, şenlik ve bayram adı altında birtakım etkinlikler yapmaktadırlar. Milli bayramlar ise 1789 Fransız İhtilali'nden sonra oluşturulmaya başlanmıştır. Zira geçmişteki ilk milli bayram kutlamaları 1790 yılında Fransa'da kutlanılan, Fransız İhtilali'nin birinci yıldönümü kutlamalarıdır. Osmanlı Devleti'nde ise milli bayram kutlamalarının II. Meşrutiyet'in ilanından sonra başladığı görülmektedir. Osmanlı Devleti'nde kutlanılan ilk milli bayram 10/23 Temmuz Hürriyet Bayramı iken Millî Mücadeleyi yürüten ve daha sonra Cumhuriyeti ilan edecek olan kadronun ilan ettiği ilk milli bayram ise Ulusal Egemenlik Bayramı olmuştur. Cumhuriyet ilan edildikten sonra da bu bayrama Cumhuriyet Bayramı, Zafer Bayramı ve Gençlik ve Spor Bayramı da eklenmiştir. Çalışmamızın ana çerçevesi bu bayramlardan Cumhuriyet Bayramı iken özelde 1973 yılında kutlanan Cumhuriyetin 50. Yıl kuruluş yıldönümü kutlamalarıdır. Çalışmanın giriş bölümünde; ayin, tören, festival, karnaval, kutlama, şenlik ve bayram kavramları ve bu kavramların birbirleriyle olan ilişkiler açıklanmış ve Türklerdeki uygulamalarından örnekler verilmiştir. Birinci bölümde; Osmanlı Devleti'nde ve Cumhuriyet döneminde kutlanılan Cumhuriyet Bayramı dışındaki bayramların oluşumu ve kutlamaları incelenmiştir. İkinci bölümde; 1925,1933 ve 1938 yıllarındaki Cumhuriyetin ilanının ikinci, Onuncu ve On beşinci yıldönümü kutlamaları incelenmiş, Cumhuriyetin Ellinci Yıl kuruluş yıldönümü kutlamalarının hazırlıkları kapsamında yasal çerçeve, kutlama programları ve kutlama için yapılan hazırlıklara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Cumhuriyetin Ellinci Yıl kuruluş yıldönümünde yapılan törenler ve kutlamalar hakkında bilgi verilmiş, yapılan etkinlikler açıklanmıştır. Ayrıca kutlamaları bitiren etkinlik olan İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nün açılışı ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Societies have been doing some activities such as rite, ceremony, festival, carnaval, celebrity and national holiday since ancient times. National holidays were created after the 1789 French Revolution. The first national celebration was held in France in 1790 as a commemorate the first anniversary of French Revolution. In Ottoman Empire, celebrations of national holidays were seen after II. Constitutional Monarchy period. Whereas the first national day which was celebrated in Ottoman Empire was the 10th/23rd Freedom Day, in Republican period it was National Sovereignty Day which was adopted by staff governing National Struggle. Republic Day, Victory Day and Youth and Sports Day were added after Turkish Republic was established on 29 th October 1923. Whereas the main frame of our work is Republic Day, in special it is the celebration of the 50th anniversary of Republic which was celebrated in 1973. In introductory part of the study some concepts such as rite, ceremony, festival, carnaval, celebrity, national holiday and relations between them were defined. Then examples in Turks were explained. In the first part; formations and celebration of holidays in Ottoman State and Republic Period except Republic Day were examined. In the second part; celebrations of the second, tenth and fifteenth anniversary of Republic in 1925, 1933, 1938 were examined and legal framework, celebration program and preparations for celebrations within 50 th Anniversary of Republic Celebrations were included. In the third part; informations were given about celebrations and ceremonies held in 50 th Anniversary of Republic Celebrations and activities were explained. Also informations were given about İstanbul Bosphorus Bridge opening ceremony which ended the 50 th Anniversary of Republic Celebrations.