Zebercet Coşkun'un derleme ve yazma masallarının eğitsel iletiler açısından incelenmesi
An analysis of Zebercet Coşkun's review and writing tales in children's educational messages
  1. Tez No: 477035
  2. Yazar: ADEM OFLAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada Zebercet Coşkun'un derlediği ve yazdığı masal metinlerinde olumlu iletilerin ne ölçüde bulunduğu belirlenmiştir. Zebercet Coşkun'un 3 masal kitabı ve bunların içinde bulunan 9 masal metni incelenmiştir.. Bu masallar şunlardır: Kara Dev ile Kotan, Altın Kale'nin Esrarı kitabı içinde Altın Kale'nin Esrarı, Memiş ve Üç Köpük masalları, Sihirli İnci kitabı içinde Sihirli İnci, Benli Bahri Bey, Kurukafa, Kaptan Deli Mehmet ve Rastgele masallarıdır. Araştırmanın modeli, nitel araştırma yöntemlerinden doküman araştırmasıdır. Araştırmanın evreni Zebercet Coşkun'un derlediği ve yazdığı masallar olarak belirlenmiştir. Örneklemi de incelemeye alınan kesitte yukarıda isimleri belirtilen 3 masal kitabı ve 9 masal metnidir. Araştırmada, verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Masal metinlerinde etik iletilerin, psikolojik iletilerin, sosyolojik iletilerin, ekonomik iletilerin ve diğer iletilerin masallardaki kullanım durumu ele alınmıştır. Araştırma sonunda Zebercet Coşkun'un derlediği ve yazdığı masalların özellikle psikolojik ve sosyolojik iletilerin çocuklara iletilmesinde uygun iletiler içerdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine to which extent there are positive prompts in the tales written and compiled by Zebercet Coşkun. For this reason three tale books of Zebercet Coşkun and nine tales within these books have been investigated. These tales are : Kara Dev ile Kotan, in Altın Kale'nin Esrarı book; Altın Kale'nin Esrarı and Üç Köpük tales, in Sihirli İnci book; Sihirli İnci, Benli Bahri Bey, Kurukafa, Kaptan Deli Mehmet ve Rastgele tales. The study is desing as qualitatative research method and documantary review is conducted. In this research, the universe of the fairy tale books was investigated because of the importance of the children in teaching if values was examined and the universe was written and composed by Zebercet Coşkun. The samples collected mentioned above are the 3 fairy tales and 9 fairy tale text. In this research, content analysis method was used in the analysis of data. The usage of ethical, psychological, sociological, economical and other promts in these tales are discussed. As the result of the resarch it is found appropriate to use the tales written and compiled by Zebercet Coşkun in the education of children, especially for the delivery of psychological and sociological prompts.