Froebel Armağanlarının okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60 – 72 aylık çocukların geometri becerilerine etkileri
Effects of Froebel Gifts on geometry skills of 60 - 72 months old pre-school children
  1. Tez No: 477084
  2. Yazar: AYŞE PINAR ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuklarının geometri becerilerinin gelişiminde Froebel Armağanlarının etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda çocukların geometri becerilerinin gelişiminde, Milli Eğitim Bakanlığının Okul Öncesi Eğitim Programına uygun olarak gerçekleştirilen eğitim programı ile Froebel Armağanlarının kullanıldığı eğitim programının etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Aynı zamanda çocukların geometri beceri düzeylerindeki değişimle, cinsiyet, ebeveynlerin öğrenim düzeyi ve sosyo-ekonomik düzeyin ilişkisi olup olmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2015-2016 öğretim yılında, İstanbul Pendik'te bulunan özel bir anaokuluna devam eden 60-72 aylık 40 çocuk oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan çocukların ebeveynleri, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan, ebeveynlerin eğitim durumunu, sosyo-ekonomik durumunu ve çocuğun okul dışı matematik eğitimi alıp almadığını sorgulayan Genel Bilgi Formunu doldurmuşlardır. Bilgi Formu ve Erken Geometri Beceri Testi'nin sonuçlarına göre, 20 çocuk deney, 20 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki gruba da, Sezer ve Güven (2015) tarafından geliştirilmiş olan Erken Geometri Beceri Testi araştırmacı tarafından bireysel olarak uygulanmış ve sonuçlar ön test olarak ele alınmıştır (Sezer ve Güven, 2015). Testin içeriğinde şekil tanıma, şekil çizme, şekil seçme, şekillerin kenar ve köşe özelliğini tanıma, şekilleri döndürme, şekil ayırma, zihinden şekil oluşturma, çeşitli materyallerle şekil oluşturma, şekil zemin ilişkisi kurma, örüntü oluşturma, perspektif alma, bloklarla inşa, üç boyutlu cisimleri tanıma ve üç boyutlu cismin bir yüzeyini tahmin etme becerileri yer almaktadır. Ön test uygulamasının ardından, araştırmacı tarafından haftada 2 gün deney grubundaki çocuklara Froebel Armağanlarının kullanıldığı Geometri Eğitim Programı uygulanmıştır. Uygulama 8 hafta boyunca grup çalışmaları şeklinde yapılmıştır. Uygulama sonunda, deney ve kontrol grubundaki çocuklara Erken Geometri Beceri Testi, araştırmacı tarafından bireysel olarak uygulanmıştır. Sonuçlar son test olarak ele alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Froebel Armağanlarının çocukların geometri becerilerini geliştirmede etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Erken Geometri Beceri Testi'nin ölçtüğü iki boyutlu şekillerin kenar ve köşe özelliklerini tanıma, bloklarla inşa becerilerinde deney grubu lehine bir gelişim görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Froebel Gifts on 60-72 months-old children's geometric skill developments have been researched. In this context, the effects of the curriculum designed according to the Ministry of National Education's Preschool Education Program, and the effects of the curriculum using Froebel Gifts have been comparatively analyzed. At the same time, the research focused on the probable relationship between the geometrical skill development of the children, and their gender, the education level and their socio-economic level of their parents. The research sample consisted of 40 children, 60-72 months old, who were attending a private preschool in Pendik, Istanbul during the 2015 – 2016 school year. The parents of the children in the sample study filled out the General Information Form prepared by the researcher and containing questions about the education level and socio-economic level of the parents and questioning if the children had ever taken any mathematics classes outside of school. 20 children were selected to be in the experimental group and 20 children were selected to be in the control group, based on the results of the Information Form and the Early Geometrical Skills Test. Both groups were individually given, by the researcher, the Early Geometrical Skills Test developed by Sezer and Güven (2015), and the results were accepted as the pretest (Sezer ve Güven, 2015). The test contained the following skillsets; figure recognition, figure drawing, recognizing the margin and the corner features of the figures, rotating the figures, disassembling the figures, mentally forming a figure, forming a figure using various materials, establishing the surface-figure relation, forming a pattern, putting figures in perspective, building with blocks, recognizing the three dimensional objects and predicting the one side of a three dimensional object. Following the pretest, the children in the experimental group were introduced to the Geometrical Education Program that uses the Froebel Gifts. The mentioned program took place 2 days each week. The research was carried out for 8 weeks as a group activity. At the end of the research, children in both the experimental and the control groups were individually given, by the researcher, the Early Geometrical Skills Test. The results were accepted as the posttest. According to the research results, it has been seen that the Froebel Gifts have an effect on children's geometrical skill development. A development has been observed in favor of the experimental group in the skills of building with blocks, recognizing the edge and corner properties of two dimensional shapes that Early Geometry Skill Test measures.