Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisine etkisi
Effects of credit rating agencies on Turkey economy
- Tez No: 477137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda, küreselleşmenin artması mali piyasaların yapısında karmaşıklığa ve derinleşmelere yol açmıştır. Bunun sonucunda piyasalara olan güvenin azalması, gerek yatırımcıları gerekse resmi otoriteleri, piyasayı tahlil ederek kamu oyunu aydınlatan kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarına yöneltmiştir. Derecelendirme kuruluşları, bir şirketin ya da ülkenin mali yükümlülüklerini zamanında yerine getirip getiremeyeceğini analiz eden ve evrensel sembollerle kamuoyunu aydınlatan uluslar arası piyasalarca kabul gören kuruluşlardır. Kredi derecelendirme kuruluşları, finansal piyasalar içerisinde özellikle son yüz elli yıldır büyük önem kazanan bir sektör niteliğindedir. Başlangıçta farklı amaçlarla kurulan uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşları, son yıllarda piyasalarda denetleyici ve düzenleyici niteliği ile popüler konuma gelmiştir. Bu bağlamda bu çalışma, kredi derecelendirme kavramı ile ilgili genel bilgileri ve kredi notunun etki alanlarını açıkladıktan sonra, kredi derecelendirme kuruluşlarının not verme kriterlerini Türkiye ekonomisi etkisi incelenmiş söz konusu uygulamada karşılaştırmalı ülke derecelendirme indeksi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rise of globalization has led to complications and deepening in the structure of financial markets. As a result, the decline in confidence in the markets prompted investors to decide whether official authorities should analyze the market to enlighten public games. Rating agencies are internationally recognized institutions that analyze whether a company or country can fulfill its financial obligations on time and enlighten the public with universal symbols. Credit rating agencies are a sector in the financial markets that has gained great importance in the last 150 years. International credit rating agencies, initially set up for different purposes, have become popular in recent years as a supervisor and regulator in the markets. In this context, this study used the general information about the credit rating concept and the comparative country rating index in the context of the evaluation of the rating criteria of the credit rating agencies and the effect of the Turkish economy, after explaining the scope of the credit rating.