Deniz salyangozunun (rapana venosa) avlama işleme ve pazarlama sorunlarının incelenmesi
Survey on the capıure, processing and marketting problems of sea-snail (rapana venosa)
- Tez No: 47715
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi DENİZ SALYANGOZUNUN (Rapanavenosa) AVLAMA, İŞLEME VE PAZARLAMA SORUNLARININ İNCELENMESİ Yasemin ASLANB AŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Fikri AYDIN 1996, Sayfa:40 Jüri : Doç.Dr. Fikri AYDIN Prof. Dr. Gülten Koksal Deniz salyangozunun Avlama, İşleme ve Pazarlama sorunlarına ilişkin olarak yürütülen araştırmada, Samsun ve İstanbul Bölgesi araştırma yeri olarak seçilmiştir. Araştırmada avlama, işleme ve ihracat sektörüne yönelik olarak 4 farklı anket formu kullanılmıştır. Formlara dayalı olarak elde edilen sonuçlara göre, salyangoz avlama sektörü önceki yıllara göre sorunlarını önemli ölçüde aşmış ve belli bir durağanlığa erişmiş durumdadır. Birkaç yıl öncesine kadar, aşın avlanmanın doğal bir sonucu olarak salyangozların boy ve ağırlığında bir düşüş ve üretimde ise bir azalış söz konusu olmuştur. Bu durum karşısında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından salyangoz avcılığına belli dönemlerde yasak getirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ortaya çıkan önemli bir husus, işlenmiş deniz salyangozu ihracatında devamlılığın sağlanması amacıyla 1991 yılından bu yana Bulgaristan ve Rusya'dan işlenmemiş deniz salyangozu dışlamının yapılmasıdır. Bu durum Türk Salyangoz ihracatçılarının Dünya pazarlarındaki pozisyonunu sağlamlaştırmaktadır.İİİ Bunun yanında yine 1994'lü yıllara kadar sadece Japonya'yla sınırlı olan ihracat pazarı bu tarihten sonra Tayvan ve Kore'ye kadar yayılmıştır. Alıcı piyasa bir anlamda Japonya'nın monopolünden akmış ve Türk ihracatçılara belli bir rahatlık getirmiştir. ANAHTAR KELİMELER; Deniz Salyangozu (Repona venosa), üretim maliyeti, işleme maliyeti.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis SURVEY ON THE CAPTURE, PROCESSING AND MARKETING PROBLEMS OFSEA-SNABL (Rapana venosa) Yasemin ASLANB AS Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Fisheries Department Supervisor : Assoc. Prof Dr. Fikri AYDIN 19%, Page:40 Jury: Assoc. Prof. Dr. Fikri AYDIN Prof. Dr. Gül ten K?(SAL Prof. Dr. Mustafa MRU Istanbul and Samsun were selected as field surveys areas in this research which is based on the capture, processing and marketing problems of sea-snail (Rapana venosa). In order to carry out this research four different types of survey ft>rms have been used. According to the results derived from these forms, it is seen that current situation of sea-snail sector is found to be more stable than the previous year. Until few years ago, as a result of the over-exploitation there has been a decrease both in size and production quantity of this species. This situation has been led to put some prohibitions for some period by Ministry of Agriculture and Rural Affairs. Since 1991, the import of non-processed sea-snail in order to provide a continuity in export which is reinforced the position of Turkish exporters on the world sea-snail market has been initiated. In addition, the export market only limited to Japan has now extended to Kore and Taiwan. This gives a more flexibility to Turkish exporters. KEY WORDS: Sea-snail (Rapana venosa), production cost, processing cost