Ankara Çankaya İlçesi Çankaya Mahallesi mevcut alan kullanım kararları ile açık ve yeşil alanlarının saptanması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 47716
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÇANKAYA İLÇESİ ÇANKAYA MAHALLESİ MEVCUT ALAN KULLANIM KARARLARI İLE AÇIK VE YEŞİL ALANLARININ SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Yonca ÖZGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabillim Dalı Danışman : Doç. Dr. Oğuz YILMAZ 1996, Sayfa:233 Jüri Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN Doç. Dr. Oğuz YILMAZ Doç. Dr. Güniz AKINCI KESİM Kentlerde insanların sağlıklı ve mutlu yaşamaları, kentin sosyo-ekonomik yapısının gelişmişliği ve buna bağlı olarak yeşil alan sisteminin insan gereksinimine cevap verecek düzeyde olmasına bağlıdır.Açık yeşil alanların kendilerinden beklenen işlevleri yerine getirebilmeleri için kişi başına düşen yeşil alan miktarı, mevcut yeşil alanların dengeli dağılımı, donatı elemanlarının yeterliliği, her bir yeşil alanın kendi sınırları içinde hizmet yönünden niteliği ve görsel etkinliği konularında bütün olarak bir sistem oluşturmaları gerekmektedir. Ancak kentlerimiz hızla değişmekte ve artan yapılaşma dolayısıyla yeşil alanların oram gittikçe düşmekte, mevcut yeşil alanlar da zarar görmektedir. Kent merkezlerinde olduğu gibi bağlı ilçelerde de aynı sorunlar yaşanmaktadır. Bu tez kapsamında Çankaya İlçesi Çankaya Mahalle'sinde sözü edilen sorunların tespitine ve ileride bu sorunların çözümüne yardımcı olacak durumun ortaya konmasına çalışılmıştır. Mahalledeki mevcut açık ve yeşil alanlar dört ayrı bölümde incelenmiştir. Bunlar; park alanları, çocuk oyun alanları, konut bahçeleri, cadde, sokak ve orta refüjlere ait yeşil alanlardır. Çankaya Mahallesi'nde yer alan rekreasyon alanlarının (5 adet park, bu parklar içinde 4 adet çocuk bahçesi ve 1 adet spor tesisi) toplam 144345m2 (%8,79), konut bahçelerinin toplam 246674,5m2 (%1 5) olduğu saptanmıştır. Mahallede 3 adet yaya yolu da bulunmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda Çankaya Mahallesi'nde mevcut açık yeşil alanların miktar olarak (%80,9) oldukça yüksek bir düzeyde olduğu bulunmuştur. Bu orana ulaşılmasında Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Muhafız Alayı Komutanlığı, elçilikler gibi resmi kuruluş alanlarının mahalle sınırları içinde yer almasının etkisi büyüktür. Çankaya Mahallesi'nde mevcut yeşil alanların %11,4'ü (rekreasyon alanları, okul ve cami bahçeleri) insanların kullanımına açıktır. Çankaya Mahallesi'nde mahalle bazında kişi başına düşen açık yeşil alan miktarının (aktif yeşil alanda 17,19 m2/kişi, pasif yeşil alanda 133,57 m2/kişi), Ankara genelinde kişi başına düşen açık yeşil alan miktarına (aktif ve pasif yeşil alanda 2,08 m2/kişi) göre daha fazla olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Çankaya Mahallesi, açık yeşil alanlar, açık yeşil alanlara ait standartlar, imar yönetmeliği, park, çocuk oyun alanları, konut bahçesi, cadde, sokak ve orta refüje ait yeşil alan
Özet (Çeviri)
Humans' healthy and happy living conditions in cities depend on socio-economic structural development and also green area's capasity to respond people's needs exactly. To become true the functions of open-green areas; quantity of green area to per person, equal share of present green areas, sufficiency of elemente of ecpıipment, each green area's quality in service in its own borders and visual efficiency of green area should be a system totally. However; our cities change fastiy and because of inceasing construction, the rate of green areas decrease and present green areas suffer harm. Like in the centers of cities, there are the same problems in counties. Within the scope of this thesis; in Çankaya neighbourhood of Çankaya County establishment of mentioned problems and, in the future to help to fînd the situation inwhich the solutions of these problems part in are tried to represent. The present green areas in the neighbourhood are searched in four different types (parks; children play grounds; residence gardens; highways, street and areas of main refuges) The recreation areas in Çankaya neighbourhood (5 parks; 4 child gardens in these parks and a sport complex) found totally 144345 m2; 8,79% and the residence gardens found totally 246674.5 m2 ;15%. There are 3 foot-paths in the neighbourhood. The quantity of present open-green areas found very high (80.9%) at the end of the research. The presence of formal structures like Pavilion of President of Republic, Guarding Regirnent rank of Commander, and the embassies has and important effect on this rate to become higher. Present open-green areas' 11.4% (recreation areas, school and mosgue gardens) are öpen for public usage in Çankaya neighbourhood. On the basis of neighbourhood it is found that the quantity of open-green areas per person (actively 17.19 m2 /person', passively 133.57 m2 / person) is higher in Çankaya neighbourhood than quantity of open-green areas per individual (actively and passively 2.08 m2 / person) in Ankara generally. KEYWORDS:Çankaya neighbourhood, open-green areas, the standarts of open-green areas, civil rules, park, children play ground building garden, highway, street and area of manı refuge.