Türk basınında haberin fotoğraf ve infografikle anlatımının okunabilirliğinin karşılaştırılması
The comparison of the readability of news with photography and infography on Turkish press
- Tez No: 477151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Journalism, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Fotoğraf ve grafik tasarım ögeleri, dünyada olduğu gibi Türk basınında da gazetelerde haberin okuyucuya sunulmasında çok önemli bir rol taşıyan unsurlardandır. Düz bir yazıdan ibaret olan haber metni, fotoğraf ve grafiğin kullanılması ile okuyucu tarafından kolaylıkla okunabilecek bir forma dönüşür. İlk keşfedildiği yıllardan beri gazetelerde kullanılan fotoğraf, okuyucu tarafından haberi kanıtlayan önemli bir belge olarak kabul görür. Dünyanın her hangi bir yerinde yaşanan bir olay fotoğraf ile herkese ulaştırılır. Fotoğraf gazete için o kadar önemlidir ki, açıklayıcı haber metni olmaksızın, tek başına da haberi her şeyi ile gösterip anlatabilmektedir. Ancak fotoğrafın bu güçlü görsel etkisi bazı haberler söz konusu olduğunda yeterli olamamaktadır. Gazete sayfalarını hazırlayan tasarımcılar fotoğraf kullanamadıkları durumlarda grafik ögelerden faydalanırlar. Grafik ögelerin en etkililerinden biri olan infografik anlatım, gazete sayfasında görseli olmayan bir haberi temsili resimlerle renklendirip dar bir sayfada çok ayrıntılı bilgi veren haber sunum şeklidir. İnfografik haberler keyif alınarak okunduğu için okur tarafından da giderek daha fazla kabul görmeye başlamıştır. Günlük haberlerin tek düzeyliğinden sıkılan okura daha az yazı ve bol görselle bilgi veren infografik metot, fotoğraf ile sunulan bir haberin önüne geçebilir mi? Okuyucu tarafından gazetelerde infografik kullanılarak hazırlanan haber sunumu mu, yoksa fotoğraflı haber sunumu mu daha çok kabul görmektedir? Bu tez çalışması, amaç ve hedefleri çerçevesinde gazetelerde sunulan haberlerin fotoğraf ya da infografik ile aktarılması durumunda okurun tercihinin hangisi yönünde olduğu araştırılıp, tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The elements of photography and graphic design play a very important role in presenting news to readers in newspapers in the Turkish press as well as the world press. News consisting of a plain written text is transformed into a form that can be read by readers more easily with the help of photos and graphics. The readers have been seeing the photograph as an important document that helps to prove the news in the newspapers since it was first discovered. An event taking place in anywhere in the world is reached to everyone via a photo. Photography is so important for the newspaper that it can show and explain all the news itself, without even a descriptive news text. However, this strong visual impact of photography is not sufficient when it comes to some news. Designers who prepare newspaper pages make use of graphics when they cannot use photography. Infographic expression, one of the most influential figures of graphic objects, is a type of news presentation with the help of which a news text without a visual on a newspaper can be colorized and can give detailed information on a narrow page. As infographic news is read with pleasure, it is becoming more and more accepted by readers. Is infographics, which offer less text and plenty of visual information to readers who get bored with the monotony of the daily news, be able to outpace news being presented by photography? Do the readers see the news presentation prepared by using infographic in the newspapers or the news presentation via photography more acceptable? This thesis explores whether the readers prefer news presented via infographics or photography.