Bilgi yönetimi uygulamalarının strateji formülasyonu yeteneğine ve işletme performansına etkisine ilişkin bir araştırma
A research about the effect of knowledge management practices on strategy formulation capabilities and business performance
- Tez No: 477150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Strateji kavramı, işletme literatüründe farklı tanımları bulunsa da günümüzde yönetim disiplinin ayrılmaz bir parçasıdır. Stratejisini uygun şekilde formüle eden ve disiplinli bir şekilde uygulayan işletmeler, sektördeki diğer işletmelere göre rekabet avantajları elde ederler, varlıklarını, büyümelerini ve etkinliklerini devam ettirirler. Diğer yandan, bilim insanları uzun süredir bilginin arkasındaki felsefeyi ortaya koymaya çalışmaktadırlar. Bu bağlamda, bilginin sadece türünü, yönetim şekillerini, stratejilerini değil işletmelerin bilgi ile doğru orantılı olarak artan kabiliyetlerini de detaylı olarak incelemişlerdir. Ancak erişilebilen kaynaklar incelendiğinde, bilgi yönetimi uygulamalarının işletme stratejisi formülasyon yeteneğine ilişkin etkisinin ampirik yöntemlerle henüz araştırılmadığı görülmüştür. Bu çalışmanın maksadı; belirlenen ilişki modeli çerçevesinde bilgi yönetimi uygulamaları ile strateji formülasyon yeteneği ve işletme performansı arasında pozitif bir ilişkinin bulunup bulunmadığını, inceleme konusu olan işletmelerde yapılacak ampirik bir alan çalışması ile araştırmaktır. Araştırmada, daha önce uluslararası dergilerde yayımlanan bazı makalelerde yer alan ölçeklerin, bazı değişkenler ile bütüncül bir yaklaşımla bir araya getirilmesiyle bir anket oluşturulmuştur. Müteakiben İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ve Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2014 (Toplam 1000) araştırmasındaki şirketlerden 233 tanesine bu anket uygulanmıştır. Anket yolu ile toplanan veriler YEM, regresyon ve Hayes prosedürleri ile analiz edilerek bulgulara ulaşılmıştır. Yapılan analizlerde; bilgi yönetimi uygulamalarının strateji formülasyon yeteneği ve işletme performansı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Daha da önemlisi bilgi yönetimi uygulamalarının, strateji formülasyon yeteneği ile beraber kullanıldığında, aralarındaki etkileşimin de işletme performansını daha da artırdığı görülmüştür. Bu durumda strateji formülasyon Yeteneğinin, bilgi yönetimi uygulamaları ile işletme performansı arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynadığı söylenebilir. Sonuç bölümünde ise bilgi yönetim uygulamaları, strateji formülasyon yeteneği ve işletme performansı arasındaki ilişki, bu çalışmadan elde edilen bulgular ve literatür yardımıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of strategy, despite having various definitions in the business literature, is an integral part of the management discipline today. The enterprises formulating their business strategy appropriately and implementing it in a disciplined manner achieve competitive advantage over other enterprises, and sustain their existence, growth and effectiveness. On the other hand, scientists have tried to reveal the philosophy behind the knowledge for many years. In this concern, they have studied not only the types, the management forms and the strategies of the knowledge, but also growing capabilities of enterprises by the help of knowledge. Examination of the accessible resources, however, has indicated that the effect of knowledge management practices on business strategy formulation capability has not been researched by empirical methods yet. The main purpose of this study is to examine the relationships among knowledge management practices, strategy formulation capability and business performance empirically. In this survey a questionnaire is formed by combining some variables and measures used in some articles published in international journals in a holistic way. Then, this questionnaire has submitted to top and middle level managers of the firms which are included in the“Turkey's First and Second Top 500 Industrial Enterprises-2014”list. The data obtained from 233 firms have been analyzed through SPSS and AMOS statistical package programs and Hayes's Process Macros for SPSS. Confirmatory Factor Analysis (CFA), reliability analysis, correlation analysis and regression analysis have been conducted. Analyses results revealed positive relationships among knowledge management practices, strategy formulation capability and business performance. The striking finding of this survey was that strategy formulation capability strengthens the effect of knowledge management practices on business performance. Therefore, it can be said that strategy formulation capability plays a moderator role in the relationship between knowledge management practices and business performance. In the conclusion part, the relationship among knowledge management practices, strategy formulation capability and business performance is explained by the help of findings in this study and the literature.