Finansal raporlama standartları açısından konsolidasyon ve holding işletmesinde örnek bir uygulama
An application in consolidation and holding operations for financial reporting standards
- Tez No: 477152
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAİT SEVGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Muhasebe, sermaye piyasası ve muhasebe sisteminden sağlanan bilgilerin, diğer kullanıcıların beklediği fonksiyonu yerine getirebilmelidir. Ayrıca, işletme faaliyetlerine ilişkin sağlıklı bilgi aktarması da gereklidir. Bunun için de muhasebe, belirli standartlara göre hazırlanarak, belirli formlardaki finansal tablo ve raporları ilgililere ulaştırmalıdır. Konsolide finansal tablolar da, birden fazla işletmeye ait finansal tabloların birleştirilmesidir. Grup dışındaki ortaklıklar finansal tabloların konsolidasyonuna dahil edilmemekte bu ortaklıklar farklı yöntemlerle değerlendirilmektedirler. Yani konsolidasyona dahil edilmeyen grup dışındaki ortaklıklar, bireysel finansal tablolarını düzenlemektedir. Türkiye'de konsolidasyon pek benimsenen bir uygulama olmamakla birlikte, bağımsız denetime tabi şirketlerde zorunlu hale getirilmeye çalışılmıştır. Konsolidasyonun uygulanması ile ana şirket ve bağlı şirketler tek bir çatı altında toplanarak daha düzenli, anlaşılır bilgi akışı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The accounting should be able to perform users' functions under favour of information provided by the capital market and accounting system. It is also necessary to present reliable information about the business activities. Accordingly accounting should be prepared according to certain standards, moreover, it should deliver financial statements and reports in specific forms to assignors. A consolidated financial statement is the mergence of financial statements of more than one enterprise. Partnerships which is outside the group are not included in the consolidation of the financial statements and these are valued in different ways. In other words, the partnerships outside the group that are not included in the consolidation self-regulate the personal financial statements. The consolidation in Turkey has not been a well-accepted technics, but has been tried to be made compulsory in independent subject companies. Through the technics of the consolidation, the aim is to provide more regular and understandable information flow with gathering under a single roof the parent companies and their subsidiaries.