Stratejik insan kaynakları yönetimi kapsamında yetenek yönetiminin motivasyon ile ilişkisi:Otomotiv sektöründe bir araştırma
Within the context of strategic human resources management,relationship between talent management and motivation: A research at automotive
- Tez No: 477180
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yetenek;“kişinin kendi içsel faaliyetlerini yerine getirebilme, beceri, bilgi, deneyim, istihbarat, yargı, tutum, karakter ve dürtülerini kapsayan bireysel becerilerin toplamıdır”. Diğer bir bakış açısına göre yetenek-bazlı örgütler, örgütün mevcut ve gelecekteki performansı için önemli bir fark yaratmasını sağlayacak becerilere sahip bireylerden oluşmaktadır. Yetenek yönetimine ilişkin gerçekleştirilen insan kaynakları yönetimi çalışanlar üzerinde birçok unsurda etki etmektedir. Çalışmamızda ise çalışanlar üzerinde motivasyon sağlayıcı unsur olarak ele alınmıştır. Bu çalışma otomotiv sektöründe çalışanların yetenek yönetimi ile motivasyon arasındaki ilişkinin tespit edilmesine yönelik gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde yer alan otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firma evreninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evreni temsil kabiliyetine sahip 280 örnekleme ulaşılmıştır. Araştırmada yetenek yönetimi ve motivasyon düzeylerinin ölçülmesi ile birlikte katılımcıların kişisel bilgilerinin tespit edilmesine yönelik demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma neticesinde katılımcıların demografik bilgilerinin yetenek yönetimine katılım düzeyleri ile motivasyon düzeyleri arasında farklılık olduğu ve yetenek yönetimi ile motivasyon arasında yüksek düzeyli ve pozitif yönlü ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç çerçevesinde yetenek yönetimine yönelik uygulamaların arttırılması neticesinde otomotiv sektörü çalışanlarının motivasyon düzeylerinin artacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Talent;“one's own activities to be able to fulfill its intrinsic, skill, knowledge, experience, Intelligence, judgment, attitude, character and skills covering the sum of individual motives.”From another perspective, skill-based organizations, current and future performance of the organization consists of individuals with skills that will enable them to make a significant difference. Talent management has an effect on many elements of the employees performed related to human resource management. Our study on the motivational factor as the employees have been addressed. This study of the relationship between talent management and motivation of employees in the automotive sector conducted an assessment. The universe of the research Istanbul located in the province of in the automotive industry that operate in the universe of firms was carried out. 280 the universe, capable of representing sampling in the study have been achieved. Talent management and measurement of the level of motivation research in conjunction with the assessment of the personal information of the participants demographic information form was used. As a result of research participation, and demographic information of the participants of the talent management talent management is the difference between the level of motivation and levels of motivation have been found to be associated with high-level and in a positive way. This result within the framework of the talent management practices as a result of the increase in the automotive sector it has been determined that the level of motivation of employees will increase.