Ulucak Höyük Neolitik Dönem kemik aletlerinin tabakalar ve mekânlar arası değerlendirilmesi
Typological and contextual analyses of neolithic bone tools from Ulucak Höyük
  1. Tez No: 477228
  2. Yazar: COŞKUN SİVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasında Ulucak Höyüğün Neolitik Dönem tabakalarından ele geçen kemik aletler teknolojik, tipolojik ve bağlamsal açıdan incelenmiş ve kemik aletlerin, farklı kullanım biçimleri ve eğilimler ile günlük pratikler arasında edindiği yer saptanmaya çalışılmıştır. M.Ö. 6800 – 5700 tarihleri arasını kapsayan 1100 yıllık kesintisiz iskân süreci boyunca, değişim ve sürekliliği bir arada gösteren Ulucak Höyük Neolitik Dönem kemik aletleri, bu süreç boyunca meydana gelen sosyal ve ekonomik değişimlerin etkisini taşımakta ve aynı zamanda bu değişimlerin bir parçasını oluşturmaktadır. Söz konusu dinamiklerin daha açık anlaşılabilmesi adına, bu çalışmada tabakalar, yapılar ve yapı içi buluntularla bir arada değerlendirilen kemik aletler, fonksiyonel ve sembolik kullanım biçimlerini bir arada ele almaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis Neolithic bone tools from Ulucak Höyük have been studied by technological, typological and contextual aspects, and the trends and differentation in their use and their roles that played in daily practices have tried to be defined. The neolithic bone tools from Ulucak display both continuity and changes through the period, 6800-5700 cal BC. Thus, during the long period of occupation at the site bone tools were not only affected by the socio-economic changes occured during the neolithic period but also were they part of these changes. By examing Ulucak bone tools through the levels and between the buildings together with other artefacts, both their functional and symbolic use are tried to be explained.