The impact of immigration on spain's labour market following its incorporation to the EU
Göçün AB üyeliği bağlamında İspanya işgücü piyasasına etkisi
- Tez No: 477227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tarihsel olarak geçmiş yıllardan günümüze bölgeler ve kıtalararası birçok göç dalgası olmuştur. Günümüze kadar ise çoğalarak ve yaygınlaşarak devam etmiştir. Daha iyi ekoomik ve siyasi şartlar elde edebilmek düşüncesiyle daha iyi hayat koşullarında yaşayabilme imkânı fikriyle insanlar ülkelerini terk etmiş yeni yaşam alanlarına doğru başlayan bir sürece girmişlerdir. Avrupa birliği göç olgusunun önemini fark etmiş ve bu yönde sosyal politikalar gerçekleştirmiştir. Göçmen alan ülkelerin odak noktalarının birini düzenli göç oluştururken bir diğer önem arz eden konu ise yasadışı göç ve göçün ekonomi üzerindeki etkisidir. Göç alan bir ülke olarak İspanya, Avrupa Birliği'ne giriş ve sonrası süreçte özellikle iş piyasası ve istihdam açısından olumsuz etkilenmiştir. Bu çalışmada İspanya'nın Avrupa Birliği'ne giriş ve sonrası süreçte göç politikaları ile göçün İspanya'ya istidam ve işsizlik açısından etkileri açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historically, there have been many migratory waves over the past three decades from different geographical regions. Up to now, it continued to multiply and spread more day by day. People have entered into a process in which they move towards new areas, leaving their countries with the idea of having better economic and political conditions for living. European Union has recognized the importance of the migration and it has implemented multiple policies in this direction, being the most advances issues not only the regularization of immigrants, also the illegal waves and its impact into the economies. As a host country, Spain has been affected by those waves in terms of employment, especially after the entry into the EU. According to the labour market and governmental periods, in this essay, it is study the immigration policies carried out during and after the incorporation into the Union and the effects or consequences of those ones.