1920 sonrası Türk resim sanatında çağdaşlaşma doğrultusunda alınan kararların uygulanması ve değerlendirilmesi süreçlerinin sanatsal açıdan değerlendirilmesi
To evaluate the decision of Turkish art modernization direction according to art after 1920
  1. Tez No: 477237
  2. Yazar: NUR BANU DEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DİNÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1299 yılında kurulan Osmanlı Devleti resim sanatında İslam dininde insan tasvirinin yasak olduğu inancından dolayı minyatür, hat ve tezhip sanatları gelişti. Minyatür; Kanuni döneminde kişiliğini bulmuş ve belge niteliği kazanmıştır. Geç Klasik dönem minyatüründe iki veya üç büyük figür yer alırken bu dönemde yumuşak hatlar, renklerin güçlü olması minyatürlerin genel özelliği oldu. Osmanlı ekonomisini düzeltmenin yannda; adaleti, eğitimi ve toplumsal düzeni yeniden oluşturmak amacıyla Batı ile etkileşimini sürekli hale getirir. Türk resmi 18. yüzyılda şekillenmeye başlar. Türk sanatçılar eğitim için Avrupa'ya gönderir. Türk sanatında en büyük gelişme 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet'in ilanıyla gerçekleşmiştir. Cumhuriyet ile birlikte sanat ve kültür alanlarında gelişmeler sağlanması için politikalar oluşturuldu. Halkevleri açılarak sanatın toplumla iletişimi arttırıldı. Sergiler ile halkın her kademesine ulaşıldı. Sanatçıların sanat görüşleri doğrultusunda birleşerek sanat grupları oluşturuldu. Sanat eğitiminin gelişmesi için, yurtdışından eğitim bilimciler davet edildi. Sanat eğitimcisi yetiştirmek için eğitim kurumları açıldı. Sanat, ekonomik, kültür, sosyal ve politik açılardan bütünleşmenin, dayanışmanın ve sermaye yatırımlarının artmasının temel nedenini küreselleşme oluşturur. Küreselleşme ile sanatın işlevselliği ortadan kalkar ve kazanç kapısı haline gelir.
Özet (Çeviri)
The miniature and illumination art developed in the Ottoman State founded in 1299, because of the belief that human representation is forbidden in Islamic religion. Turkish miniature was found personality in the period of Kanuni and gained document quality. While there were two or three figures in the late classical period miniature, soft lines, strong colors were the general feature of miniatures at this period. Besides saving the distorted economy, Ottoman Empire aimed to make permanent communication with the West in order to reconstruct justice, education and social order. Turkish painting art began to take shape in the eighteenth century. Art Students were sent to Europe for arts education. The greatest development in Turkish art was on October 29, 1923 with the change of the Republican flag and the country regime. With the declaration of the Republic, policies were set up to improve the arts and culture. Community houses were opened to increase the communication of art. Exhibitions were opened and arts were tried to reach every level of the society. Art groups united in the direction of artistic views of artists. Education scientists from abroad were invited to develop art education. Educational institutions were opened to train art educators. Art, economic, cultural, social and political integration and Increase in capital investments are the main reason of globalization. With the globalization, the function of art ceases to exist and becomes the profit gate.