انتقاد صحيح البخاري بين المتقدمين والمتأخرين الدارقطني وأبي رية نموذج ا)دراسة حديثية مقارنة(
Mütekaddim ve müteahhir âlimlerin Sahîh-i Buhârî eleştirisi: Dârekutnî ve Ebû Reyye örneği (Karşılaştırmalı hadis ilmi araştırması)
  1. Tez No: 477332
  2. Yazar: IBRAHIM MOHAMMED AMİN KHDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. THAMER HATAMLEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Çalışmamız Müslümanlarca Nebevi Sünnetin en önemli kaynaklarından sayılan Sahihu-l Buhari – zaman ve metot bakımından- iki farklı metot açısından karşılaştırmayı konu edinmiştir. Bu konuda geçmiş dönem ve günümüzde İmam Buhari'ye yönelik tenkidler; İstisnai, vaffi ve tahlili yöntemler kullanarak geçmiş dönemlerden İmam Darakutni ve muasırlardan Ebu Reyye'nin Buhari'ye dönük tekid metodları açıklanmaya çalışılmıştır. Konuyu çalışma sebebim, yaşadığımız asırda dinde yenilik, aklı gericilikten kurtararak hurafelerden onu arındırma adına ortaya çıkan fikirlerin tahlilidir. Bu düşüncenin adı güzel ancak içi acıdır. Çünkü bu gibi iddiaların dini arındırma ve düzenleme adına altı sünneti seniye'ye büyük zararları olmuştur. Bunların öncülüğünü yapanlardan Ebu Reyye, İmam Buhari'yi tenkid konusunda bazılarının güven duyduğu kişi olmuştur. İmam Buhari ve sahihi'ne yönelik Darakutni ve Ebu Reyye'nin tenkid metodlarının tesbiti büyük önem arz etmektedir.Araştırmasında her iki eleştirmen alimin el-camius-sahih e yönelik tenkitlerinin leh ve aleyhte mehazlarını açıklamak ve daha sonra ikisi arasında metot, hedef ve tenkit yollarını karşılaştırarak konuya ilmi açıklık getirmek ilmi araştırmamızan ana temasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
this message came to compare two different approaches -Time and Method- in criticism sahih Al-Bukhari . which is one of the most important sources of the prophet's sunnah among muslims , where I sought to explain the approach of advanced scientists and cintemporary in criticism Bukhari, Al_Daraqutni of the applicants and the Abi-Raya of contemporary Throught my use of the mehtod of exceptional and descriptive and analytical. The choice of subject matter for what appeared in our time of the slogans of renewal in religion and freeing the mind from underdevelopment and refinements of myths , Althout the name is decorated in appearance but its interior is bitter because the owner of these suits destroyed alarge part of the Sunnah under the name of purification and refinement if religion according to what thay see , and who carried the logo of these professor Mahmoud Abu-Raya , he has The upper hand in the attack on Al-Bukhari and criticized the right until it became of who depends on his saying by some in this field. The resercher saw that it is necessary and duties of our time to write in a statement the approach of both critics (Al-Daraqutni and Abu-Raya) , with the statement of the failures of their statements and what's for it and what's on it , in ther critics to the Aljami Alsahih and approach and objectives and methods of criticism. And to find scientific result that show their methodology for students of science.