Türkiye'deki mobil alışveriş uygulamalarında renk kullanımı ve bir uygulama çalışması
Color usage of mobile shopping applications on turkey and one application study
  1. Tez No: 477364
  2. Yazar: YİĞİT BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Elektronik ticaret, insan hayatına getirdiği kolaylıklardan dolayı dünya üzerinde ve ülkemizde oldukça yaygınlaşmıştır. Bu nedenle insanlar gün geçtikçe internet ortamlarından daha fazla ürün ve hizmet almaya başlamışlardır. Günümüzde hızlı gelişen mobil ticaret uygulama dünyasında tercih edilebilirlik ve sürekliliği sağlamanın en önemli noktalarından birisi arayüz tasarımlarında doğru renkler kullanılarak uygulamalar geliştirmektir. Renklerin insanlar üzerinde ciddi bir etkiye sahip oldukları bilinen bir gerçektir. Renkler, insanların algı alanı sınırları içerisinde bulunan ve etkilerini doğrudan fark edemediğimiz gizli özelliklere sahiptir. Renklerin fiziksel ve psikolojik etkileri, onları kendi başlarına mesaj veren bir yapıya dönüştürerek uygulama ve kullanıcı arasındaki etkileşimde etkin bir rol üstlendiğini göstermektedir. Bu çalışmada grafik tasarımın öğelerinden birisi olan rengin önemi araştırılmaktadır. Renk bilgisi, rengi algılama, rengin fizyolojik ve psikolojik etkileri gibi konulara değinilmiştir. Bunların yanında mobil uygulamalarda kullanılan renklerin ifade ettikleri anlamlar üzerinde durulup, renklerin mobil ticaret uygulamalarında kullanılabilirliğin oluşmasına sağladığı katkının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electronic trade became popular in world because of its convenience on human life. As a result of that, people started to use more than internet for buying products and also getting service day by day. Developing applications with using correct colors for interface design is the most important point for rapidly-developing mobile commerce applications. It is a common knowledge that colors have serious effects on humanity. Colors have confidential specifications which we cannot notice it's effects directly and colors can be findable on the sense limits of people. Colors physical and psychological effects making over them to giving messages by themselves, it has effective role on interaction between application and user. Color is one of the items of graphic design and in these studies, the importance of color is under investigation. Color information, perceiving color, colors physiologic and psychologic effects has mentioned. Apart from all these, also the meaning of the colors which using on mobile applications, importance of contribution of usability on mobile applications are also mentioned on this article.