Üniversitelerde kurum içi halkla ilişkiler etkinliklerinin çalışan bağlılığına etkisi: Akademik çalışanlara yönelik bir araştırma
Effects of internal public relations activities on employee commitment at universities: A research on academicians
  1. Tez No: 477365
  2. Yazar: SELİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kurum içi halkla ilişkiler faaliyetleri artan rekabetle beraber daha da önem kazanmış, kurumları çalışanlarına daha çok değer veren yapılar haline gelmeye zorlamıştır. Kurum içine yönelik halkla ilişkiler uygulamalarına ilişkin çabalar; aslında çalışanların sadakatini kazanmak, örgüte olan bağlılıklarının güçlenmesini ya da korunmasını sağlamak amacıyla üzerinde durulan kavramlar haline gelmiştir. Söz konusu gelişmeler, literatürde örgütsel bağlılık ve iç halkla ilişkiler uygulamalarının beraber anılmasına, iki ayrı alanı bütünleştirmeye ve konuyla ilgili çalışmaların artmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı; beyinsel emek gücünü ortaya koyarak çalışan akademisyenlerin kurum içi halkla ilişkiler faaliyetlerine ilişkin görüşlerini ortaya koymak ve bu bağlamda kurum içi halkla ilişkiler ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda; İzmir ili içinde bulunan bir devlet ve bir vakıf üniversitesinin öğretim elemanları araştırmaya dahil edilmiş ve akademik personele anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS Programı kullanılmış ve veriler nicel olarak incelenmiştir. Araştırma sonuçları göstermektedir ki; kurum içi halkla ilişkiler faaliyetleri ve akademisyenlerin örgütsel bağlılık durumları arasında düşük düzeyde de olsa pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal public relations activities have become more important with increasing competition and have forced institutions to become more and more valuable structures for their employees. In fact efforts related to implementation of public relations; it has become a concept that has been emphasized in order to earn the loyalty of employees and to strengthen or preserve their loyal commitment. Such developments have enabled the integration of two separate fields and the increase in related work, in order to mention the organizational commitment and internal public relations practice in the literature. The purpose of this study is; to reveal the views of academicians about the relation between internal public relations activities and organizational commitment. In accordance with this purpose; faculty members of public and a foundation university in İzmir were included in the research and academic staff questionnaire was applied. The SPSS program was used for the analysis of the obtained data and the data were analyzed quantitatively. The research results show that; there is a low level of positive and meaningful relationship between internal public relations activities and academicians' organizational commitment status.