Aşık Gülçınar üzerine bir inceleme
An analysis on poet Gülçınar
- Tez No: 477430
- Danışmanlar: DOÇ. BEHİYE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Âşıklık geleneği, halk edebiyatının önemli kollarından biridir. Bu sanat, erkek âşıklara ait bir gelenek gibi düşünülse de kadın âşıklar da tıpkı erkek âşıklar gibi, iç dünyalarını türkülerle dile getirerek bu sanatın zirvesine ulaşmayı başarmışlardır. Âşık Gülçınar da âşık sanatını temsil yeteneği açısından bakacak olursak önemli kadın âşıklardan biridir. Bu çalışma, Âşık Gülçınar'ı bilim dünyasına tanıtmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın tanımı ve önemi, amacı ve araştırma alanıyla ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, kadın âşıklar ve Âşık Gülçınar ile ilgili yapılan çalışmalara, üçüncü bölümde, materyal ve yöntemlere, dördüncü bölümde ise âşıklık geleneği hakkında genel bilgilere yer verilerek ardından âşığın hayatı, ailesi ve eğitim durumu anlatılmıştır. Gülçınar'ın geleneğin içindeki yerine, âşıklık sanatına, dil-üslup, muhteva ve dış yapı özelliklerine yer verilmiştir. Çalışmanın belirli aşamalarında mülakat ve gözlem yöntemlerinden yararlanılmıştır. Âşığın tüm şiirleri konularına göre sınıflandırılmış, hece ölçüsüne göre de numaralandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk tradition is one of the important branch of Folk literature. Although this art is thought to belong to men poet, women poet managed to arrive the peak of this art with expressing their inner world with folksong just like men poet.If we look Poem Art with figuration ability urew, Poet Gülçınar is also one of the important women poet. This work is aimed to introduce Poet Gülçınar to Science world. In the First Part the definition and importance of the work, the aim and search area are placed. In the second part women poet and the work abast Poet Gülçınar are placed. In the third part materials and methods are placed. In the fourth part General informations about poetry tradition are placed and then the life of the poet, her family education cases are explained. Gülçınar's place in tradition, poem, art, language, subject, exterion structure's are placed. In Certain part of the work 's stage we are benefitted from interviews and observation methods. Poet's all poems are categorized according to subjects and numbered according to syllable meter.