The role of intellectual capital on financial decision making in private universities in Erbil city- Iraq
Erbil'deki özel universitelerde entelektüel sermayenin finansal karar verme üzerindeki rolü-Irak
- Tez No: 477429
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı entelektüel sermayenin Erbil'deki özel üniversitelerde finansal karar verme süreçleri üzerindeki rolünün araştırılmasıdır. Bu amaçla Irak'ın Erbil şehrinde faaliyet gösteren 6 özel üniversiteden toplam 115 yönetici araştırmaya katılmıştır. Çalışmanın bağımlı değişkeni finansal karar vermedir. Bağımsız değişkeni Stewart modeline göre entelektüel sermayenin boyutları olan insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesidir. Araştırmanın metodoloji kısmında, bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişki ve etkinin türünü ortaya koyan bazı sorulara odaklanmak suretiyle çalışmanın önemi belirlenmiştir. Buna göre, çalışma için tasarlanmış kavramsal bir model ve daha sonrasında bu modelin test edilmesi için iki ana hipotez üretilmiştir. Bu hipotezler bazı istatistiksel testlere tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre entelektüel sermaye bileşenleri arasında en önemli unsurun insan sermayesi olduğu görülmüştür. Bunu sırasıyla müşteri ve yapısal sermaye takip etmiştir. Bunun yanı sıra bu sonuçlar, insan sermayesinin, yapısal sermayenin ve müşteri sermayesinin Erbil'deki özel üniversitelerde finansal karar verme süreçleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the role of intellectual capital on financial decision making in private universities in Erbil. In order to achieve this purpose, the sample of the study collected from participating 115 managers at 6 private universities locating in Erbil city in Iraq. The dependent variable of study is financial decision making. Independent variables are human capital, structural capital and customer capital which are dimensions of intellectual capital according to Stewart model. In the methodology part of the study, the importance of working by focusing on some of the questions, posing the relationship between the independent and dependent variables and the effectiveness have been determined. Accordingly, a conceptual model design of the study, and then produce two main hypotheses to test. This has been subjected to numerous statistical tests. The study results; the most notable one is the existence of the highest rank of importance of human capital among intellectual capital components, while the customer and structural capitals come second and third respectively. In addition, this result shows that the human, structural and customer capitals affect financial decision making in Erbil private universities.