Nahid Sırrı Örik'in romanlarında bireyin dramı ve yapı
Individual's dram and structure in novels of Nahid Sırrı Örik
  1. Tez No: 477491
  2. Yazar: YASEMİN YOLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Nahid Sırrı Örik (1895-1960), Türk edebiyatına birçok edebî türde eser kazandırmış, Cumhuriyet dönemi yazarlarımızdan birisidir.“Nahid Sırrı Örik'in Romanlarında Bireyin Dramı ve Yapı”adlı bu çalışma, Nahid Sırrı Örik'in romanlarını, insan felsefesi (ontolojik temelli felsefî antropoloji) ışığında incelemeyi amaçlamıştır. Teori ve uygulamadan oluşan çalışmamızda, öncelikle, romanları incelemede temel aldığımız, insan felsefesi tanıtılmış, bu felsefî disiplin bağlamında“dram, dramın nedeni, dramın yapısı”kavramlarının çerçevesi çizilmiştir. Daha sonra, romanlar, sınırları belirlenen kavramların yardımıyla incelenmiştir. Bu kavramların, romanların asıl kişilerinin varlığında görünür hâle geldiği; böylelikle yazarın, dramı, eserleriyle somutlaştırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nahid Sırrı Örik who contributed to Turkish literature with many literary genre work is one of the Republican era writers. This study called“Individual's Dram and Structure In Novels of Nahid Sırrı Örik”aimed to analyze Nahid Sırrı Örik's novels with the help of human philosophy (ontology-based philosophical antropology). This study consists of theory and practice. Firstly, human philosophy was introduced. The frame of the concepts“Dram, the cause of dram, the structure of dram”was drawn in the context of this philosophical discipline. After, the novels were analyzed with the help of the limit-determined concepts. It was established that these concepts were visible in the existence of the novel's main persons; that hereby the writer embodied the dram with his works.