6102 sayılı (yeni) Türk Ticaret Kanununda yer verilen denetimin sermaye şirketleri üzerine etkileri: Lisanslı depo işletmeleri üzerine bir araştırma
The effects of audit on the capital companies of the 6102 (new) Turkish Commercial Law: A research on licensed warehouse operations
- Tez No: 477505
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye'de uzun yıllardan beri yürürlükte bulunan temel kanunlarımızdan biri olan 6762 sayılı eTTK'nın yerine, 01.07.2012 tarihinde 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmiş, bu Kanun ile sermaye şirketlerinin yapısında ve denetlenmesinde köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de kurulu sermaye şirketlerinin bağımsız denetim konusundaki algıları ve işletmeleri üzerinde etkileri hususunda görüşlerinin tespit edilmesidir. Türkiye'de anonim şirket statüsünde kurulu ve Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından bağımsız denetim kapsamında sayılan, 42 lisanslı depo işletmesinden 14'ü üzerinde, sabit soru formu temelinde bir anket çalışması yapılmıştır. Toplam anket miktarı 23'dür. Lisanslı depo işletmesi yöneticileri tarafından katkı sunulan anketlerde, işletme yöneticilerinin genel olarak bağımsız denetimin işletmenin maliyetleri, yönetim kararları, finansman sağlamadaki faydası, ortakların bilgi düzeyinin arttırılması ve işletmenin kurumsal yapısı üzerinde olumlu etkisinin var olduğu yönünde algıya sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The new Turkish Commercial Law Code No. 6102 entered into effect on 1 July 2012 instead of the ETC numbered 6762, which is one of the basic laws that have been in force in Turkey for many years. With this law, fundamental changes in the structure and supervision of the capital companies have come to the fore. The purpose of this research is to determine the opinions of the capital companies established in Turkey on the effects on the perceptions and operations on the subject of Independent Audit. 14 of the 42 licensed warehouses operated by the Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority, a questionnaire study was conducted on the basis of the fixed question form. The total number of questionnaires is 23. In the surveys provided by the licensed warehouse managers, it is seen that the managers are perceived as having a positive effect on the cost of the independent audit company in general, management decisions, benefit in financing, increase of the knowledge level of the partners and institutional structure of the business.