Su temini sistemlerinde pompa istasyonlarının performansının değerlendirilmesi
Evaluation of performance of pumping stations at water supply system
- Tez No: 477640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Su temini sistemlerinin verimli bir şekilde işletilmesi ve yönetilmesinde çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Özellikle terfili sistemlerde yanlış pompa seçimi aşırı enerji tüketimine ve sistemin verimsiz çalışmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, mevcutta hizmet veren terfi istasyonlarının değerlendirilmesi, enerji verimliliği açısından analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Adıyaman ve Malatya ili terfi istasyonları uygulama alanı olarak seçilmiştir. Farklı özelliklere (kurulu güç, terfi debisi, terfi yüksekliği vb.) sahip mevcut terfi istasyonları değerlendirilmiş, yeni güç hesabı yapılarak yeni pompa seçilmiştir. Mevcut ve yeni pompa seçeneklerine göre kazanılan güç ve işletme maliyetleri analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, çok-ölçütlü karar analizi yöntemi olan Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) yöntemi ile terfi istasyonların yapısal ve teknik olarak değerlendirilmiştir. Bunun için, pompa istasyonu, yapısal durumu ve iletim hattı ana faktörleri, pompa fiziksel, pompa işletme, teknoloji, pompa binası ve depo binası gibi alt faktörler göz önünde bulundurulmuştur. AHP yöntemi ile bu faktörler için ağırlık katsayıları hesaplanmıştır. Adıyaman ili uygulama alanında 10 pompa istasyonu ile AHP yöntemi ile yapısal ve teknik değerlendirme analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various factors play an important role in the efficient operation and management of water supply systems. Especially, wrong pump selection at pumped water supply system causes to excessive energy consumption and inefficient operation of system. In this study, evaluation of existing pumping systems and stations providing service at water supply system and analyzing of energy efficiency of systems were aimed. For this aim, pumping stations located in Adıyaman and Malatya cities were selected as case study. Existing pumping stations having different characteristics (e.g. installation power, pumping discharge, pumping head etc.) was evaluated and alternative pumps were selected by carrying out new power calculation. Power recoveries and operating costs were analyzed according to existing and new pumps alternatives. Moreover, in this study, multi-criteria decision analysis approach, named Analytical Hierarchy Process (AHP) method was applied for evaluation of structural and technical condition of pumped water systems. For this aim, main factors such as pumping station, building condition and transmission lines, sub-factors such as pumping physical, pumping operating and technology, pumping station building, water tank building were considered. The weights for all factors were calculated by AHP method and structural and technical condition evaluation analysis was carried out for stations located in Adıyaman.