Atık plastiklerin ısıl bozundurulması
Thermal degradation of waste plastics
- Tez No: 47771
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ Y. BİLGESÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Üt ÖZET Y.LİSANS TEZİ ATIK PLASTİKLERİN ISIL BOZUNDURULMASI OYA ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Ali Y.Bilgesü 1996,sayfa:(86) Jüri:Prof.Dr.Ali Y.Bilgesü Prof.Dr.Aral Olcay Doç.Dr.Vecihi Pamuk Bu çalışmada, atık endüstriyel AYPE ömeMerioin ısısal parçalanma ürünleri bir otoklavda siklohekzan çözücü ortamında incelenmiş;uygun besleme oram,sıcaklık ve tepkime süresi saptanmıştır. 1:6 AYPE:siklohekzan besleme oram ile 360-460°C sıcacıklarında gerçekleştirilen ön denemelerde,400°C'm üzerinde AYPE'nin tam parçalandığı ve sıvı ürün veriminin yaklaşık 427°C'ta en yüksek olduğu bulunmuştur. 427°C'da yapılan deneylerden çözücüyü arttırmanın toplam dönüşümde gaz ürünü azalttığı ama besleme oranım l:3'ün üzerine çıkarmanın sıvı verimini yükseltmediği anlaşılmışta. Tepkime süresi 30 dakika ile 2.5 saat arasmda değiştirildiğinde en yüksek dönüşüme ilk yaran saatte uluşıldığı,süre uzadığında gaz ürünün arttığı ve kabm yüzeyinde karbonlaşma başladığı gözlenmiştir. Deneylerden elde edilen sıvı ürünler otomatik destilasyon cihazı ile fraksiyonlarına aynlmış;298°C'a kadar destile edilebilenlerin bileşimindeki alkan,alken,siklik ve aromatik bileşenlerin sıcaklıkla değişimleri yapılan GC/MS analizleri ile araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Poliolefinler,Isısal bozunma,GC/MS,AYPE,Atık- Iar
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT M.Sc.Thesis THERMAL DEGRADATION OF WASTE PLASTICS OYA ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Ali Y.Bilgesii 1996,page:(86) Jury :Prof.Dr.AH Y.Bilgesil Prof.Dr.Aral Olcay Assoc. Prof.Dr..Vecihi Pamuk In this work,samples of industrial LDPE waste were thermally degradaded in a cyclohexane medium in an autoclave,investigating the optimum feed ratio,reaction time and temperature. Preliminary experiments at 360-460°C employing an LDPE:cyclohexan ratio of 1:6 showed that LDPE decomposition was complete above 400°C and that the highest liquid yield was obtained approximately at 427°C.Further experiments at this temperature indicated that adding more solvent diminished gaseous products at total conversion but lowering the feed ratio to less than 1 :3 caused no increase in liquid yield. Reaction time was varied between 30 and 150 minutes.The highest conversion appeared to be obtained in the first 30 minutes,further time increasing,gaseous products and leading to an onset of carbanization on the reactor surface. Liquid products were fractionated harnessing an automatic distillation apparatus.The fractions distilling below 298°C were analyzed by GC/MS with the aim to determing the effect of the autoclave temperature on the alkane,alkene,cyclic and aromatics content. KEY WORDS : Polyolefins,Thermal Degradation,GC/MS,LDPE,Wastes.