Agrotis Segetum (Denis and schiff) (Lepidoptera:Noctuidae) larvalarında Bacıllus Thuringensis var.Kurstaki toksin aktivitesine bazı proteaz inhibitörlerinin etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 47772
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AGROTIS SEGETUM (DENIS AND SCHIFF) (LEPIDOPTERA: NOCTÜIDAE) LARVALARINDA BACILLUS THURINGIENSIS VAR. KURSTAKİ TOKSİN AKTİVİTESİNE BAZI PROTEAZ İNHİBİTÖRLERİNİN ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR GONCA ÖZKAN (ÖZALP) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet KELINÇER 1996, Sayfa: 49 Jüri : Prof. Dr. Neşet KILINÇER Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN Doç. Dr. Yusuf KARSAVURAN Yaprak daldırma uygulamalarında 5 günlük A. segetum (Denis and Schiff) larvalarına proteaz inhibitörlerinden tannik asit'in 6 dozu (10-10.000 ppm) ve serine'nin 6 dozunun (5- 50.000 ppm) direkt etkileri ve bu inhibitörlerin B. thuringiensis var. kurstakfmn iki dozu (125 ve 1.000 mg/1) ile sinerjistik etkileri araştırılmıştır. B. thuringiensis ve inbibitörlerinin denenen tüm dozlarında A. segetum larvalarında beslenmede kesilme görülmemiştir. B. thuringiensis 'in 1000 mg/1 lik yüksek dozunda bile uygulamadan 120 saat sonraki sayımlarda kontrol uygulamalarına göre çok az bir insektisit etki gözlenmiştir. Bu nedenle A. segetum larvalarında B. thuringiensis 'in LC5o değeri hesaplanamamıştır. İnhibitörlerden tannik asitin 10.000 ppm ve serine'nin 5.000 ve 50.000 ppm'lik yüksek dozlarında uygulamadan 120 saat sonraki sayımlarda kontrol uygulamalarına göre çok az bir insektisit etki görülmüştür. Fakat B. thuringiensis 'in iki dozu ile serine ve tannik asit'in 6 farklı dozunun birlikte kullanılmasının larva ölümleri ve ergin çıkışlarına herhangi bir sinerjistik etM göstermediği saptanmıştır. Zehirli yem uygulamalarında 5 günlük A. segetum larvalarına tannik asitin 2 dozunun (100 ve 1000 ppm) direkt etkileri ve bu inhibitörün B. thuringiensis var. kurstaki'rwi yüksek İM dozu (% 2 ve % 9.5'luk) ile birlikte sinerjistik etkileri araştalmışür. Tannik asitin her iki dozunda uygulamadan 120 saat sonraki sayımlarda kontrol uygulamalarına göre biç bir insektisit etkiye rastlanılmamıştır. B. thuringiensis^m çok yüksek konsantrasyonlannda ise yüksek larva ölümleri gözlenmiştir. Fakat B. thuringiensis' m 2 dozu ile birlikte tannik asit'in 2 farklı dozunun birlikte kullanılmasının larva ölümleri ve ergin çıkışlarına herhangi bir sinerjistik etM göstermediği saptanmıştır. Sinerjistik etki görülmemesi A. segetum'da B. thuringiensis,m toksisitesi ile ilişkili olan enzimlere tannik asit ve serine inMbitörierinin etki göstermemesinden kaynaklandığı kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Agrotis segetum (Denis and Schiff) (Lep.: Noctuidae), Bacillus thuringiensis var. kurstaki, proteaz inhibitörleri, tannik asit, serine Ga^ai3B88RB«aES?S'V“ «* D ”.r»pa(H fflRFJ^EÖL
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON THE EFFECT OF SOME PROTEASE INHIBITORS TO THE TOXIC ACTIVITY OF BACILLUS THURINGIENSIS VAR. KURSTAKİ ON AGROTIS SEGETUM (DENIS AND SCHIFF) LARVAE GONCA ÖZKAN (ÖZALP) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection 1996, Pages : 49 Jury: Prof. Dr. Neşet KILINÇER Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN Assoc. Prof. Dr. Yusuf KARSAVURAN In leaf dipping application, six doses of tannic acid (10-10,000 ppm), six doses of serine (5-50,000 ppm), inhibitors, were tested for direct effects and synergism with two doses (125 and 1,000 mg/L) of B. thuringiensis var. kurstaki against 5 days old larvae of Agrosit segetum (Denis and Shiff). We observed that any concentrations of B. thuringiensis and inhibitors caused antifeeding effects. In case of higher dose of B. thuringiensis (1,000 mg/L) caused little mortality compared with control treatment after 120 hrs. There fore LC30 value for B. thuringensis was not calculated on A. segetum larvae. Concentrations of higher doses of tannic acid (10,000 ppm) and serine (5,000 and 50,000 ppm) caused little mortality compared with control treatment after 120 hrs. However, when two doses of B. thuringiensis were used in combination with six doses of tannic acid and serine, there was found no synergistic effects on martility and adult emergence of A. segetum larvae. In bait application, two doses of tannic acid (100 and 1,000 ppm) were tested for direct effects an synergism with higher two doses (2% and 9,5 %) of B. thuringiensis var. kurstaki against 5 days old larvae of A. segetum. Concentrations of tannic acid caused no mortality compared with control treatment after 120 hrs. Higher concentrations of B. thuringiensis caused higher mortality. However, when two doses of B. thuringiensis were used in combination with two doses of tannic acid, there was found no synergistic effects on mortality and adult emergence of A segetum larvae. The lack of synergism suggest that enzimes mediating the toxicity of B. thuringiensis to A. segetum larvae were not affected by tannic acid or serine inhibitor. KEYWORDS: Agrotis segetum (Denis and Schiff) (Lep.: Noctuidae), Bacillus thuringiensis var. kurstaki, protease inhibitors, tannic acid, serine.